Proč jste přešli z DSLR na bezzrcátko?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pazit 5. 9. 2013 02:19

Technicky nedokonalé fotky pod určitou úroveň mě netěší bez ohledu na obsah, takže proto ne mobil. Jen s cílem fotit skoro nechodím, většinou jde o cestování a reportáž/krajina/street, často hory/MTB/lyže+foťák. Tahat s sebou DSLR je pro mě neúnosné, byla by pořád doma, pořídil jsem proto "profi" kompakt Oly XZ1. Při focení do RAWu jsem se z toho naučil v LR dostat myslím celkem dost, díky světelnosti se dalo i trochu si hrát s HO, díky popularitě modelu a různým fórům jsem o tom foťáku věděl skoro vše co šlo, ale přeci jen (nebo právě proto) jsem po 2,5 letech usoudil, že bych se rád posunul. V kompaktech prakticky nebylo kam (možná RX100, ale to pro mě nebyl posun dostatečný) a vzhledem k velikosti, váze a sklům jsem skončil u PENu a zatím nelituji. Ergonomie mě i díky možnosti přemapovat si některá tlačítka neuráží, rozdíl ve velikosti proti APS-C DSLR značný a kvalita srovnatelná, proti některým DSLR setům bych řekl i lepší. Přestup na DSLR (čistě teoretický, u mě by to za současné situace opravdu znamenalo přestat fotit, já bych to netáhl) bych si dovedl představit jen u FF, tam ta kvalita výstupu je jinde, ale CSC->APS-C DSLR mně osobně smysl nedává. Taky lidi jsou ochotnější k focení "kompaktem", než když se na ně vytáhne DSLR dělo. Že dobrá fotka "nemůže" vzniknout, když se nejde extra fotit si taky nemyslím, často se při cestách člověk nachomýtne někde ve správný okamžik nebo narazí na něco zajímavého náhodou. Pokud jsem šel cíleně, většinou jsem byl zklamaný, že to nevyšlo jak jsem myslel.
pazit
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 9. 2013 13:40

Míro, Zdeněk má stále OM-D, a asi se těší no novinku :)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 5. 9. 2013 18:26

Inak páni inžinieri, práve valam pupok v zadare a tie naše hádky sú tu v inom pohľade. 90% ľudí foti mobilmi a hrkalkami a la olympus a sony najlacnejsej rady. Videl som zatiaľ 3 zrkadla, 2x nikon + setak a jednu sonku 700-ku s paradnym sklom, s ktorým postarsia pani fotila live view...
Potom 2x canon G a toť vsjo. Sme s našimi zrkadlo nezrkadlovkami dinosauri. Ale nevadí, pobavilo ma, ako veselo sa fotili po západe slnka na pláži kde mne nestačila ani 1,7 svetelnost s lacnymi smartmi. To budú diela do rodinného alba... :-):-):-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 5. 9. 2013 18:31

No, to si mi pripomenul jednu vec .. kedysi som chodil na vyjazdy s malym IXUSikom .. docela fajn fotky .. z Talianskych/Rakuskych Alp, atd. Ale u nas .. nic moc. Ked som studoval rozne moznosti teleobjektivov napr. Sigma 50-500/f6.3 .. na safari na juznej pologuli super. U nas .. horsie. To svetlo dole (myslene subtropy a pod) je nejake intenzivnejsie, tie fotky vyzeraju o dost lepsie ako u nas.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 5. 9. 2013 18:38

Na juhu je tá zlatá hodinka naozaj zlatá... ;-)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 5. 9. 2013 18:43

V Grécku to ľahko porieši Metaxa, zatieni aj tú najlepšiu fototechniku . Zlé fotografie a menej pohľadné devy vyzeraju pod jej vplyvom nádherne :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 5. 9. 2013 18:44

:D :D :D
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 5. 9. 2013 19:01

Kvůli tomuhle j e škoda jezdit do Řecka. Na to stačí pet dobře vychlazenych kousků v nejbližší knajpe .:-D
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 5. 9. 2013 20:53

bob222 píše:Inak páni inžinieri, práve valam pupok v zadare a tie naše hádky sú tu v inom pohľade. 90% ľudí foti mobilmi a hrkalkami a la olympus a sony najlacnejsej rady. Videl som zatiaľ 3 zrkadla, 2x nikon + setak a jednu sonku 700-ku s paradnym sklom, s ktorým postarsia pani fotila live view...
Potom 2x canon G a toť vsjo. Sme s našimi zrkadlo nezrkadlovkami dinosauri. Ale nevadí, pobavilo ma, ako veselo sa fotili po západe slnka na pláži kde mne nestačila ani 1,7 svetelnost s lacnymi smartmi. To budú diela do rodinného alba... :-):-):-)

No nediv se to jen takovy blbec jako Ja s sebou taha na plaz zrcadlo a pak kdyz si nahodou jdu do more vyfotit nejakou tu trcici skalu, tak si stejne vezmu Sonaka kompakt od pritelkyne. :D

-- 5. 9. 2013 20:55 --

rodri píše:Kvůli tomuhle j e škoda jezdit do Řecka. Na to stačí pet dobře vychlazenych kousků v nejbližší knajpe .:-D

Tak me napada Radku, co kdybys taky konecne zajel do Prahy na foceni a pokec u piva, abychom Te konecne videli na zivo, to by extra kvuli Tobe snad i prisel Salam a Weverka. :D
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 5. 9. 2013 22:10

mas0n: je nutne podotknut, ze casto vyrazne (az 2x) drahsie ako podobne ekvivalenty u APS-C a casto s horsou kvalitou a nie vzdy mensie a lahsie. Ale snad casom to bude lepsie, aj ked v pripade Panasonic skiel nic moc, Leica je draha jak slak, Samyang bez AF, tak zostava zvacsa len Olympus. Ten tiez casto nasadil brutalne ceny, ktore v roznych akciach s telom znizuje tak, ze clovek musi volky-nevolky premyslat nad tym, aku brutalnu marzu na tom vlastne chcu ryzovat. A nedari sa im, tak znizuju ceny.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 9. 2013 22:56

masOn, vždyť sám používám mft (pen EP5, panas GH2 a G3 a žena GF1) skla nejsou levná jak tady bylo napsáno, ale zase jsou v kvalitní. K Tomášovi a dalším moderům jen tohle, nečekej, že modeři mají patent na všechno. Ti jsou tady jako čističi a ne technická podpora pro nerozhodné a váhající. . Itokar, nevím jakou máš zkušenost z panasoními skly, ale já tedy nemám pocit, že jsou nic moc. Možná jsem měl smůlu a proto ty moje jsou opticky i konstrukčně v pohodě. Proto přibudou další. 35-100 je jednoznačně adept. Myslím, že se dá vybrat a kdo chce tak si pořídí co potřebuje.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 5. 9. 2013 23:34

Ako ktore .. Oly 45/1.8 , 75/1.8 , 17/1.8 urcite perfektne, Lumik 100-300/4-5.6 slaby priemer. 8/3.5 je tusim fisheye, to neriesim, zbytok nepoznam, ale podla clony a ceny asi nebudu ziadne slabe skla.. akurat mam trochu nedoveru k comukolvek od Panasonika, co nie je Leica. Toz.. asi som to moc zovseobecnil podla toho tele .. mea culpa. Akurat tie ceny, no. Ktore pouzivas z tychto spomenutych Panasonikovych ?
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 9. 2013 08:02

Umbrella: pri pozeraní fullscreen záberov na súčasných monitoroch je naozaj neznateľný:
- záber na šírku (to čo vidno) vyzerá vďaka inému pomeru hrán veľmi podobne (takmer ako výrez)
- záber na výšku zo zrkadlovky je zobrazený len ako tenký slížik (čím sa HO pocitovo zmenšuje)
^^

Puntík: on berie ten rozdiel 1 EV ako rozdiel medzi ISO 6400 a 3200, no realita je iná:
- podľa DxO marku (low light ISO) je to skôr pomer 1256 ku 932 (pre porovnanie: jeho J1 má skóre 372)

FotoABC: prečo nezrkadlovky automaticky spájaš s m43?
Sú aj APS-C modely a ostatní výrobcovia už tiež majú zopár dobrých objektívov...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 6. 9. 2013 08:33

Ganec, prosím tě řekni mi, jak bude hloubka ostrosti zachycená na těchto dvou snímcích vypadat na tvém monitoru?
Obrázek
Obrázek
*obrázky jsou z české wikipedie
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Grimjaur 6. 9. 2013 08:42

To Itokar: na mft jsem vystridal hlavne zpocatku i 43 skla. Takze treba leica 14-50 ( obe verze) mi na 12mpx GF1 bohate stacily, ale na GH2 uz to bylo slabsi. M43 14-45 je ve vsech smerech lepsi objektiv. 14-140 je univerzal hlavne pro video na Gh2 a pokud to srovnam s olympusi verzi 14-150, tak je to +- stejne. Palacinka 20 je notoricky znama, to sklo i kdyz je pri af trosicku pomalejsi je proste vynikajici. Dalsi pan na holeni je panas 45-175. Opticky je o dost lepsi nez univerzal 14-140 a celkove je nejen pro video vyborny kousek. 14/2,5 je lehce prehlizene sklo a dle meho je to jeden z nej objektivu. Na ep5 je ***** 12-50, ale to je olyk. Jeste mame doma prvni verzi 14-42, ta je na tom oproti vyse zminenemu trosku slabsi, ale porad to je prumer srovnatelny s vystupem 14-140. 100-300 me moc nenadchla, ale vylozena havarka to taky neni. Vystup z rawu se dal slusne domakat. Ma ji muj kamarad Tom Hyka, ktery mimo OMD a sklenarstvi jeste foti nikonem D700 a je spokojen a to ji zkousel oproti 80-400. Takze to jen ve strucnosti pouzivam i stare 42 , ale to je jiny song.
Grimjaur
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka