Proč jste přešli z DSLR na bezzrcátko?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 9. 2013 11:24

Iná svetelnosť, iná kvalita konštrukcie
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 3. 9. 2013 11:36

Aha, mas pravdu, nejak som poriadne nezaregistroval to cislo na konci :D .. moja chyba. Opticku kvalitu hodnotis ako v porovnani s beznymi sklami typu 55-200/f5.6 alebo 70-300/f5.6 ? Btw, ocakavana 10-24 asi bude tiez pekne zavazie :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 3. 9. 2013 11:40

FXE1 píše:Iná svetelnosť, iná kvalita konštrukcie

Takze vysledkem je, ze sis kvalitou proti lowend nikon sklu pomohl, ale vahou nikoli, jestli to dobre chapu.
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 9. 2013 11:42

ltokar píše:Aha, mas pravdu, nejak som poriadne nezaregistroval to cislo na konci :D .. moja chyba. Opticku kvalitu hodnotis ako v porovnani s beznymi sklami typu 55-200/f5.6 alebo 70-300/f5.6 ? Btw, ocakavana 10-24 asi bude tiez pekne zavazie :D

Závažie bol Nikkor 105 VR :)

-- 3. 9. 2013 11:48 --

Umbrella píše:
FXE1 píše:Iná svetelnosť, iná kvalita konštrukcie

Takze vysledkem je, ze sis kvalitou proti lowend nikon sklu pomohl, ale vahou nikoli, jestli to dobre chapu.

Čo urobíš, keď Fuji nemá lowend :)
N D 300 900 g + Nikkor 70-300 - 745 g (dlhšie sklol ale horšia svetelnosť) Úspora na hmotnosti 980 versus 1645 g , to je v percentách celkom dosť. :)
Naposledy upravil FXE1 dne 3. 9. 2013 18:03, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 9. 2013 14:24

Úplne konkrétne, nemám rád technické kompromisy, preto nie mobil. Ale v zásade si myslím, že medzi pripravovanou foto akciou a náhodnou (idem na bike a vezmem si foťák, alebo idem so psom na túru a vezmem si foťák atď..) nemá na konkrétny výsledok žiadny vply. A zvlášť v prírode kde sa svetlo a scenéria mení každým okamžikom (napr. cestou na tom biku). A v iných foto žánroch má niekedy náhoda hodne navrch, a rozhoduje o dojme z fotografie.
A zabudol som na statív, tak ten by mi hodne pokazil radosť z fotenia, tak že iba v nevyhnutných prípadoch...
Naposledy upravil FXE1 dne 3. 9. 2013 14:33, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 3. 9. 2013 14:27

Ma to vplyv. A dokonca uplne zasadny :)
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 9. 2013 14:33

U Teba :D
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 3. 9. 2013 14:37

Nie u mna .. vo fotografii :) .. ja nemam ani cas /primarne mam ine hobby/ ani trpezlivost na foto akcie. A ani schopnosti nieco slusne odfotit. Ovsem mal som zopar prilezitosti pozorovat krasne hry svetla od zapadajuceho slnka, kde som doslova nestihal odfotit. Takze neplanovane = 0% sanca. Planovane = 50% sanca.

edit: ak sa nesustredis na fotku a fotis len tak .. ako nieco mimo, nejaka sanca na dobru fotku existuje, ale mala. Velmi mala. Okrem repotaznych a pod.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 3. 9. 2013 15:28

ad FotoABC: samozrejme cim technicky vyspelejsi vybava, tim pro me lepe. O tom, zdali je vzdy nutna a nestacil by na "dokumentarni cvak" fotomobil, muzem polemizovat do nekonecna. Znamy ma stavebni firmu a dokumentuje stavbu fotomobilem (5Mpix.). Na to, aby ukazal zakaznikovi, jak moc mel starou strechu v dezolatnim stavu, to bohate staci. Vyhoda je jasna, jako podnikatel ma mobil porad u sebe v kapse, tim padem ma u sebe automaticky i fotak, na strese. Pro jeho ucely by byl tedy lepsi snad jen technicky vyspelejsi fotomobil, urcite nepotrebuje bezrcatko, natoz zrcadlovku. Oba systemy jsou pro jeho ucely totiz stale moc velke do kapsy (ne Gance, nebude litat po strese s nafouklou kapsou).
Co se tyce me, tak pokud vim, ze chci fotit a ne pouze dokumentovat, vzdy si to zaridim tak, abych mel u sebe DSLR. Jenze ja mam FF DSLR a mam to z uricteho duvodu. Ty mas APSC a v teto tride existuji bezzrcatka, ktera maji obraz minimalne stejne dobry, jako nejlepsi APSC DSLR. Me velke sympatie patri znacce Fujifilm, at uz jde o X100s, ci jeste lepe XPro1 s moznosti vymeny optiky. Jenze XPro1 neni zadny lehky drobecek, takze tam nijak zvlast velka uspora na rozmerech, potazo hmotnosti, oproti ekvivalentu DSLR, neni.
Abych se priznal, kdyz bych mel uprednostnit CSC pred DSLR, tak jediny duvod je prakticky pouze design fotoaparatu. Velikost, vaha, pripadne dotykovy vyklopny display, nic z toho me k nakupu CSC nepresvedci.
Tohle je v mych ocich a rukou! proste velka parada, ktere ostatni CSC nesahaji ani po kotniky ;)
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 3. 9. 2013 16:53

Mě ta Fujina dost připomíná moji starou Beirettu, nebo jak se to jmenovalo. Tyhle retro designy jsou mi naprosto ukradený a nepřitahujou mě vůbec, na druhou stranu, to mechanický ovládání času atd. má Fuji supr.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 9. 2013 17:05

Ako si správne poznamenal, neide o retro dizajn, ale o retro (1000 x overené ) ovládanie . Clona na objektíve s vyznačením HO, mechanický volič exp.času, mechanická korekcia expozície a pre mňa kto chce aj mechanická samospúšť. ;-)

-- 3. 9. 2013 17:20 --

FotoABC píše:Petr Luňák:
já jsem měl 21 let tenhle foťák:
http://www.flickriver.com/photos/ericco ... 091267772/
, který je dost podobný tomu Fuji retro, no a asi už se mně to okoukalo a nepřitahuje mě to. Teda CSC ještě míň, to je fakt.

Predpokladám, že nikto z nás nemá fotoaparát z donútenia, čiže každý sme investovali peniaze do niečoho čo má pre nás zmysel a vyhovuje našim požiadavkám.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek71 3. 9. 2013 18:10

Přesně jak píše PL, pokud něco, tak Fuji kvůli designu ale hlavně kvůli zpracování a pocitu když to má člověk v ruce. Možná by mě to brzo přešlo, ale zatím konec cesty nevidím.
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 9. 2013 20:30

ltokar píše:Nie u mna .. vo fotografii :) .. ja nemam ani cas /primarne mam ine hobby/ ani trpezlivost na foto akcie. A ani schopnosti nieco slusne odfotit. Ovsem mal som zopar prilezitosti pozorovat krasne hry svetla od zapadajuceho slnka, kde som doslova nestihal odfotit. Takze neplanovane = 0% sanca. Planovane = 50% sanca.

edit: ak sa nesustredis na fotku a fotis len tak .. ako nieco mimo, nejaka sanca na dobru fotku existuje, ale mala. Velmi mala. Okrem repotaznych a pod.

Nerozumiem, pre čo si nestíhal, došiel Ti film alebo batéria ? :) V prípade , ktorý popisuješ Ti príprava nepomôže.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ltokar 3. 9. 2013 21:22

Ako som zistil, slnko je niekedy prilis rychle. Konkretne jedna vec na ktoru si spominam a odvtedy sa to cca 2x zopakovalo v podobnych situaciach, trvala cca tak 1 minutu, mozno menej. Nez ten krasny kus svetla zmizol, pretoze slnko zacalo miznut za kopcekom /slo o krasne nasvietenie casti lesa na kopci podvecernym jesennym slnkom/
Pri priprave by som tam cakal so stativom a v pohode nacvakal co chcem. Takto som doslova nestihol. Zastavit, vybrat fotak, zapnut /kompakt/, atd. A toto su bezne situacie pri zaujimavom foteni krajiniek. Ci rano, alebo vecer.
Podobne ak chces fotit zver .. musis si na nu pocihat.
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 4. 9. 2013 21:02

mas0n: prosím najdi mně jakékoliv moje vyjádření, ve kterém bych někoho zrazoval od koupi bezzrcadlovky nebo kde bych napsal, že zrcadlovka je lepší. Pouze zrcadlovky mají nějaké vlastnosti a bezzrcadlovky mají také nějaké vlastnosti. Já pouze nemám rád, pokud se nějaké vlastnosti nebo fakta zamlčují a jiné přeceňují. Pokud někdo zamlčuje něco u libovolného typu fotoaparátu, tak to prostě napíšu. Nic není tabu. Ze všech stran.
Já nejsem rozhodně ten, kdo zavinil, že se zrcadlovek prodává v Evropě 10x víc, než bezzrcadlovek. Musí se tento fakt zamlčovat? Uráží tento fakt zájemce o bezzrcadlovku? Pak má fakt smůlu, je to tak a opravdu nevím, proč to nenapsat. Může to urazit něčí jemnocit a pošlapat jeho pocity?
Nepíšu: "Nekupujte si bezzrcadlovku, zrcadlovka je lepší.", protože si to nemyslím. Upřímně si myslím, že je to typ fotoaparátu s jinými vlastnostmi, výhodami a nevýhodami a má své zákazníky a zrcadlovky zase své. Neřeším, jestli jahodovej nebo borůvkovej kompot, jsem rád, že se prodávají oba. Pokud se prodává 10x víc borůvkových jogurtů a mám raději jahody, tak mě to do borůvkového nepřesvědčí. Pokud nevím, tak si můžu říci: "Buď se prodává 10x víc borůvkových, protože prostě lidem připadá bezdůvodně víc atraktivní nebo proto, že lidem víc chutná, možná se více povedly, ale jisté to není. Jeden z indikátorů."
Mělo by se zatajit, že se jich prodává 10x víc, abychom nezranili city milovníkům jahod?

-- 4. 9. 2013 21:05 --

"Ale že by se zrcadlovka nedala ničím nahradit... To si nemyslím. "
Ale přeci jak pro koho!!!! Pro lidi, kterým vyhovují vlastnosti zrcadlovky, se opravdu nedá nahradit. Pro lidi, kteří mají zrcadlovku jen proto, že si ji koupili omylem místo bezzrcadlovky, lze nahradit velmi snadno.
Lze nahradit borůvkový jogurt jahodovým? jak pro koho.

-- 4. 9. 2013 21:09 --

"Stejně jako argument s nedostatkem objektivů, to už je úplně mimo. Minimálně pro m4/3 je výběr plně dostačující."

Jak pro koho. Pro někoho je nejen plně dostačující, ale dokonce extrémně nadbytečný.
Pro některé lidi je tragicky nedostatečný. Což neznamená, že je ten výběr špatný. Je jenom zoufale a tragicky nedostatečný pro lidi, pro které je m4/3 absolutně nevhodný.
Pokud někdo plně využije full frame objektivy 14-24/2.8, 24/1.4, 85/1.4, 200/2, 200-400/4, 400/2.8 a budeš mu místo toho nabízet objektivy m4/3, bude to směšný trapas. Přesto existuje podstatně více lidí, pro které je výběr objektivů m4/3 přímo pohádkově bohatý. Oprávněně.

Jak je to dooporavdy, Je tragicky směšně nedostatečný nebo pohádkově bohatý?
OBOJÍ SOUČASNĚ!!!!!
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka