Bezzrcadlovka okolo 14000

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 5. 7. 2013 23:32

Jasný :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daffid 26. 10. 2013 08:29

Dobrý den,

uvažuji o bezzrcadlovce a po nějaké době čtení recenzí, fór a parametrů mi vykrystalizoval Olympus PEN E-PL3 a Samsung NX1000. Přikládám tabulku největších konkurentů (https://www.dropbox.com/s/3llw2xqpuz0xyog/fotaky.jpg). Moje potřeby jsou: náhrada kompaktu a časem lepší focení (začíná mě to víc bavit a fotky z kompaktu už mě neuspokojují - občas chci něco zvětšit nebo je šero). Na supersvětelné kompakty jsem koukal, ale nelíbí se mi fakt, že nemůžu do budoucna měnit objektivy. Fotím: krajinky, dovolené, Vánoce :D a prostě tak nějak všechno kolem sebe. Taky sport a časem bych si chtěl zkusit i makro. Chtěl bych natáčet i poměrně kvalitní video. Chci, aby to fungovalo jako kompakt v tom smyslu, že když budu mít málo času, tak nastavím automatiku a bude dobrá fotka (rovnou v JPG) a na druhou stranu si s tím někdy budu chtít pohrát a fotit na manuál (do RAWu) a pak případně upravit. Tohle všechno si od bezzrcadlovky na základě přečtěného slibuji. Jo a nosím brýle, takže si myslím, že hledáček nepotřebuju a tolik fotek na pláži neudělám, aby mělo smysl o něm uvažovat.

Rozhodoval jsem se na základě velikosti čipu, přítomnosti optické stabilizace, vestavěného blesku a samozřejmě ceny.

Vyřadil jsem značku Sony kvůli ceně a objektivům, Nikony řady 1 (V a J) kvůli malému čipu a tomu, že nemají volby PSM na kolečku (a navíc V1 zobrazuje v hledáčku pořízený snímek a objekt zatím "uteče").

Ceny jsou orientační, protože každá značka má jinou politiku co se týká objektivů. Ten Olympus se bohužel neprodává přímo s pancakem objektivem, což by bylo pro mě asi na začátek nejlepší (nejlepší světetelnost). Takže bych pořídil objektiv 14-42. Taky jsem se chtěl zeptat, jestli se i s pancake dá trochu zoomovat. To jsem nikde nevyčetl.

Samsung uvedený v tabulce (NX1000) je mi sympatický delší samospouští a čipem, ale zase nemá vestavěný blesk. Je sice pravda, že i u stávajícího kompaktu mám blesk skoro pořád vypnutý, protože mi přijde, že na fotkách z bleskem je ten blesk "moc vidět", ale říkám si, že by ho foťák měl mít. Objektiv má NX1000 výchozí 20-50.

Ještě si je půjdu někam osahat. Prosím o názor, zda k mým požadavkům vybrané přístroje sedí a ke kterému byste se přiklonili vy a proč. Případně nějaké dobré a špatné zkušenosti při používání. Nebo i tip na jiný přístroj, ale do 10.000,- vč. objektivu. Předem díky a dobré světlo. :-)
Daffid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 10. 2013 09:48

K tej tvojej tabuľke:
- ani E-PL3 nemá blesk v tele, ale určite v balení bude malý prídavný...
- GX1 má optickú stabilizáciu v objektíve (no ak si to myslel s pridaným pancake sklom, tak potom áno)

Existujú len 3 pancake objektívy (seťáky) s ktorými sa dá zoomovať:
- Panasonic Lumix G Vario HD 12-32mm F3.5-5.6 Mega OIS
- Panasonic Lumix G X Vario PZ 14-42mm F3.5-5.6 ASPH OIS
- Sony E 16-50mm F3.5-5.6 PZ OSS

Iné pancake objektívy sú pevné sklá a s tými máš "krokový" zoom:
- urobíš krok dopredu alebo dozadu :-)
(v skutočnosti sa dá zoomovať aj priblížením/oddialením ruky s foťákom)

Tie Sony by som hneď kvôli objektívom nezavrhoval:
- pokiaľ viem, tak z bezzrkadloviek majú najlacnejší makro objektív
- dajú sa na ne kúpiť aj F2,8 objektívy Sigma za celkom dobrú cenu
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 26. 10. 2013 10:01

E-PL3 bych si na video nevybral z důvodu rolling shutter efektu, ze kterého mám v případě této generace aparátů přímo mořskou nemoc. Jak je na tom Samsung nevím.
Samospoušť má Olympus standartně 2 nebo 12s, což je dost prakticky na cokoliv, těch 12 mi přijde až moc.
Nevím jaký sport hodláš fotit, ale moc nadějí bych v nový přístroj z tohoto výběru nedával.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 26. 10. 2013 11:20

Daffid, přidej ještě trochu a budeš spokojen po všech stránkách. Jen start (po zapnutí) má trochu pomalejší. Ale má - a to je dost důležité - hledáček.

http://www.megapixel.cz/samsung-nx20-18 ... i-function

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 10. 2013 11:33

Puntík: prečítaj si jeho požiadavky -> vyslovene píše že podľa neho hľadáčik nepotrebuje...
A zjavne mu ide o rozmery (ktorým hľadáčik zvyčajne "škodí").
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daffid 26. 10. 2013 11:40

Ganec: Stabilizace v tabulce je myšlena přímo v těle. Pancake zoomování jasné - když není uvedeo od-do, zoomuje se krokováním. :) Na Soňáky ještě tedy mrknu.

T-lama: No fakt je to skoro na mořskou nemoc (http://youtu.be/3i98kCyC-Fc). Ale já budu natáčet hlavně z ruky nebo stativu a tam by to vadit nemělo. A 12 s samospoušť je málo. Potřebuji nastavit, doběhnout ke kolu a jet k foťáku. A když je nějaký obtížnější úsek, potřebuji víc času, abych se kvůli spěchu nezrakvil. :) Ale tohle není klíčové kritérium a případně by se to dalo řešit dálkovým ovládáním. Jo a sport hlavně kolo a běh.

Díky oběma.

P.S. Už jsem koukl na Sony NEX 3N a pěkně jste mi to zkomplikovali. :) Má výklopný displej i built-in blesk, ale nemá ovládací kolečko s režimy. Cena 10.000,-

-- 26. 10. 2013 12:41 --

Hledáčku se přímo nebráním, ale ty rozměry to fakt zvedne hodně. Ale do pracovní tabulky ho přidám. :)

-- 26. 10. 2013 13:18 --

http://vimeo.com/17510101 Tohle video mi připadá trochu tendenční, ale to hlavní (složitost Sony) je z něj jasné.
Daffid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daffid 26. 10. 2013 13:08

Tak jsem pohledal v tématu Sony NEX a tohle video mě přesvědčilo o tom, že má Sony moc komplikované ovládání. http://vimeo.com/17510101
Je to právě absencí přepínáním režimů na kruhovém voliči. A to ovládání objektivem u Samsungu je parádní.
Daffid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 10. 2013 14:37

Kruhový volič má NEX-5R, ktorý nie je o moc drahší.
Navyše má dotykové ovládanie, takže by to určite malo byť lepšie.
No nemá blesk.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daffid 26. 10. 2013 18:41

Jenže vždycky je něco "ne o moc dražší" a cena šplhá. A dávat víc za něco, co ostatní mají a ještě bez blesku mi přijde zbytečné. Sony vyřazen.
Daffid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daffid 26. 10. 2013 20:05

Netušíte, které modely Samsungů NX mají plastový bajonet? Zmíněno je to tady: http://milansykora.wordpress.com/2011/01/10/sony-nex-3/ (čtvrtý odstavec). Z toho bych měl trochu strach.
Daffid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rousini 26. 10. 2013 20:23

Ber NX20. Perfektní poměr cena/výkon. Navíc je to APSC, hledáček, solidní objektivy (cena/výkon). Pokud to nepotřebuješ na akční focení a pohraješ si s RAWy, tak budeš vysmátý.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 10. 2013 20:24

Daffid: předně, Samsung NX1000, 200, 210... pro dosažení optimálních výsledků vyžaduje nějakou praxi a úsilí, navíc je to celkem pomalejší foťák(rychlou odezvu má až NX300)... Když se s tím ale popereš, tak to cenu samozřejmě má, jen si myslím že pro většinu populace existují mnohem schůdnější cesty k dobrým fotografiím. Jestli tě to k NX ale táhne, tak můžu doporučit vřele tento set: http://www.megafoto.cz/samsung-nx200-bl ... ction.html který se u nás neprodával - oproti NX1000 podstatně lepší ovládání a oproti seťáku 18-55 sice ten 20-50 postrádá stabilizaci, ale má vynikající kresbu atakující pevná skla a podstatně menší rozměry, je totiž skládací. Na takovéto automatizované focení ti ale lepší službu udělá Sony NEX díky vyšší rychlosti přístroje, ovšem jejich lákavě maličký pancake zoom 16-50 je mimo střed obrazu bláto na jakoukoliv clonu, chybí taky cenově dostupný pancake pevný sklo s dobrou obrazovou kvalitou - Samsung NX má pancake 30/2 který je prostě univerzál, velmi ostrý, velmi levný - jiný systém nic podobného nemá, leda m4/3 Panasonic 20/1,7 za 2,5 násobnou cenu... NEXe bych bral se Sigmou 30/2,8 a v zimě dokoupil po uvedení do prodeje zoom Sony 18-105/4. Vybíráš systém, ujasni si potřeby a možnosti/ochotu investovat následně do objektivů.

-- 26. 10. 2013 21:35 --

jen pro doplnění: starší generaci Olympusů se vyhni, naopak E-PL5 a klidně i E-PM2 tě nezklamou
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daffid 26. 10. 2013 20:39

Díky všem za názory a rady. Praxi bych získal a úsilí tomu věnoval,a le nelíbí se mi, že je Samsung pomalejší. Ten NX20 už by bylo s kanónem na vrabce. Opravdu s tím foťákem chci být i docela mobilní a zvětšení o hledáček je pro mě nepraktické.

Sony šel z výběru kvůli šílenému ovládání (nechápu, proč nedali kolečko i do nižších řad)

Takže to bude nejspíš tenhle Olympus: http://www.mall.cz/bezzrcadlovky/olympu ... k?v=487997

A časem pak koupím nějaký pancake třeba od Sigmy. Rozumím tomu dobře, že to, co s pancakem vyfotím i s tím 14-42, ale opačně ne a pancake je spíš na to, aby ten foťák ny běžné focení nebyl tak velký? Ale není pak škoda, že nejde nic přiblížit? Ale to už je asi mimo téma. :) Jen škoda toho videa, ale žádný přístroj není dokonalý.

A jak jsem tak koukal, tak to bude chtít nějaký polarizační filtr, náhradní aku a tak se raději budu držet při zemi, aby mi na to všechno zbylo. :-)
Daffid
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rousini 26. 10. 2013 21:11

E-PL3 v setu je o ničem. Výstup z kompaktu a video z doby koně. Jediný smysl to dává s objektivy za 10 000 a výš...
rousini
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků