Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 2. 2017 15:09

ForeignerOnEarth píše:Jak se v průběhu vašeho celého období digitální fotografie měnil viditelný vliv fotoaparátu na komplexní dojem z vašich fotografií?

Za mě: období 2002 - 2017. Hrubě rozděleno 2 období:
2002 - 2008: vývoj fototechniky je vidět a má často vliv na výsledný dojem.
2008 - 2017: na fotkách už vliv změn fotoaparátů vidět není, je vidět pouze při takovém zkoumání, které se ale při prohlížení fotek rozhodně nepraktikuje. Je to od fotoaparátu D300 dál.
..
Takže podle mě skončil nutný vývoj v roce 2008. :D
U mňa:
2004-2007 (po koniec benQ): obdobie cvakania bez vedomostí cudzími foťákm, neskôr vlastným BenQ-om
2007-2011: obdobie postupného zvyšovania kvality
- 2007-2009 (od Fuji F50fd): obdobie pokusov a zisťovaní princípov
(dlhé nočné expozície, hrátky s manuálnymi nastaveniami, sériové snímanie v menšom rozlíšení, ..)
- 2009-2011 (od E-P1): obdobie hromadenia RAW-ov
2011-2013 (od E-P3): obdobie optimalizovania workflow
2013-2017 (od E-P5): obdobie čelendžoviek a nových možností

Výzor mojich fotiek naposledy zmenili:
- použiteľné ISO 3200 na F/1.8
=> posledný aspoň trošku citeľný rozdiel v rozmazanosti pohybom oproti minulým foťákom
(rozdiel s každým ďalším zvyšovaním ISO už bude vidno len výnimočne)
- výklopný displej (aj posledná pongová fotka ním bola fotená)
=> kvôli častejšiemu foteniu z rôznych uhlov sú zábery z akcií o čosi pestrejšie
- a rýchle sériové snímanie
=> dovtedy som viac záberov na jednom nerobieval:
Obrázek
=> no a fotky z pongu už nie sú na jedno kopyto
(pri single-shote som sa zvyčajne snažil zachytiť loptičku pri údere, no to nie sú tie najzaujímavejšie zábery)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 2. 2017 15:24

Davidof píše:Ne, zajímalo mě, jestli se např. Lightroom, nebo co PL používá, výrazně zlepšil za tu dobu. Nemyslím nové funkce, ale vylepšení těch atávajících.

Nebo jestli to je spíš zvyšující se zručností.

Ne, neni to softwarem.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 16. 2. 2017 15:29

Zbyva posledni vec. Kolik je vlastne sazba cla na segment v kterem jsou objektivy?
Radek71
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 16. 2. 2017 15:43

Neviem či som to presne zaradil, pozrel som to len narýchlo, ale foťáky sú clo nula a objektívy by mali mať 6,7 %. Ak by to niekoho zaujímalo, zistím presne..
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 2. 2017 16:07

Petr Luňák píše:
Davidof píše:Ne, zajímalo mě, jestli se např. Lightroom, nebo co PL používá, výrazně zlepšil za tu dobu. Nemyslím nové funkce, ale vylepšení těch atávajících.

Nebo jestli to je spíš zvyšující se zručností.

Ne, neni to softwarem.

Takže ses zlepšil ?

-- 16. 2. 2017 16:08 --

Tak to přiznej ... :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 2. 2017 16:09

A co asi tou odpovedi jineho sdeluji?^^
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 2. 2017 16:16

Sděluješ toho hodně.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 2. 2017 17:32

Mimochodom, vedeli ste, že:
"fotenie prostredníctvom LCD displeja otvára možnosť vytvárať snímky z neobvyklých uhlov a zaisťuje, že používatelia budú vždy pripravení zachytiť tú správnu udalosť pred objektívom."

8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 2. 2017 17:38

Doteraz nie, ale uz vieme :-)
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 2. 2017 17:55

Vazne, tohle jsem vube netusil... Nejake dalsi hodnotne postrehy?
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pavelmeli 16. 2. 2017 17:59

ForeignerOnEarth píše:
Spouštím malou anketu:

2003-4 Canon G2 - první důkladní seznámení se digitálem
Koncem roku 2003 - asi 3 měsíce Fuji Finepix S 602 Zoom. Když jsem měl možnost porovnat oba první foťáky s Olympusem E-10, vše jsem prodal a z druhé ruky jsem koupil Olíka :)

V létě 2005, mi během 5-ti minut, co jsem byl pryč, vybrali auto a z kufru ukradli komplet fotovýbavu... :-\ poučení, nikdy v autě fototechniku nenechávám.

2005 - 2010, z druhé ruky Canon 10D >>> výstupy oproti Olympusu o level lepší a to ze začátku jen s málo světelným C 28-200. Hlavní zlepšení výstupů i u té 10D byli vidět při pořízení L-kových skel. 24-70 a 70-200. V této době kupuji jen FF objektivy, na C 10D, skla EF-S, bohudík nasadit nejdou :)

2010-2017, C 10D, měním za nový C 7D >>> o hodně lepší rychlost, přesnost ostření, rozlišení, i ISO. Pořád si myslím, že je to na sport, makro a rychlé děje, supr foťák... mám nacvakáno cca 200K a funguje skvěle, bez problému.

2014-2015, z asi páté ruky C 5D class. jako druhé tělo, konečně FF a k tomu Samyang 14/2.8 >>> další level v jiném směru (špičky bot a štítek čepice :) )

2015-2017, z druhé ruky C 6D - maximální spokojenost na svatby, koncerty, přírodu, zátiší, portréty atd. Oproti 7D, je o dost lepší v obrazovém výstupu, ale na rychlost a pohotovost na něj nemá.
Je mi jasné, že technický pokrok se nezastaví, ale dokud bude za několik let, třeba jen malá možnost mít foťák s OVF a zrcadlem, tak se jej opět pořídím. Tak jak návštěvník Ganec odmítá zrcadlo, já stejně odmítám fotit přes televizi, akorát s tím nikoho neprudím :)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 16. 2. 2017 18:03

Nikola Tesla je proti tobě břídil.Do teď jsem nevěděl,na co se ten vyklápěcí vehement používá,oooo velký všeznalý,jak jen se ti odvděčím.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 2. 2017 18:08

pavelmeli píše:ForeignerOnEarth píše:
Spouštím malou anketu:

2003-4 Canon G2 - první důkladní seznámení se digitálem
Koncem roku 2003 - asi 3 měsíce Fuji Finepix S 602 Zoom. Když jsem měl možnost porovnat oba první foťáky s Olympusem E-10, vše jsem prodal a z druhé ruky jsem koupil Olíka :)

V létě 2005, mi během 5-ti minut, co jsem byl pryč, vybrali auto a z kufru ukradli komplet fotovýbavu... :-\ poučení, nikdy v autě fototechniku nenechávám.

2005 - 2010, z druhé ruky Canon 10D >>> výstupy oproti Olympusu o level lepší a to ze začátku jen s málo světelným C 28-200. Hlavní zlepšení výstupů i u té 10D byli vidět při pořízení L-kových skel. 24-70 a 70-200. V této době kupuji jen FF objektivy, na C 10D, skla EF-S, bohudík nasadit nejdou :)

2010-2017, C 10D, měním za nový C 7D >>> o hodně lepší rychlost, přesnost ostření, rozlišení, i ISO. Pořád si myslím, že je to na sport, makro a rychlé děje, supr foťák... mám nacvakáno cca 200K a funguje skvěle, bez problému.

2014-2015, z asi páté ruky C 5D class. jako druhé tělo, konečně FF a k tomu Samyang 14/2.8 >>> další level v jiném směru (špičky bot a štítek čepice :) )

2015-2017, z druhé ruky C 6D - maximální spokojenost na svatby, koncerty, přírodu, zátiší, portréty atd. Oproti 7D, je o dost lepší v obrazovém výstupu, ale na rychlost a pohotovost na něj nemá.
Je mi jasné, že technický pokrok se nezastaví, ale dokud bude za několik let, třeba jen malá možnost mít foťák s OVF a zrcadlem, tak se jej opět pořídím. Tak jak návštěvník Ganec odmítá zrcadlo, já stejně odmítám fotit přes televizi, akorát s tím nikoho neprudím :)

P.

Mne prave 7D pripada pomalsie nez by som chcel. Konkretne v jednej situacii a to ked sa "prebudza". Skratka zhasne hladacik a po stlaceni spuste mu nejaku dobu trva, kym sa rozvieti ... :-/
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 2. 2017 18:56

Davidof píše:Sděluješ toho hodně.

Otazka ve zkratce znela: je lepsi Ligthroom, nebo Lunak?

Odpoved znela: softwarem to neni.

To je mluvnice, ne fyzika. Tady byla sance, ze bude odpoved pochopena. Ale jak vidim, tak ani mluvnice neni tvou silnou strankou. Tak snad ti jde alespon foceni...

Jeste k te ankete. Lumiz FZ30 vs D700+70-200/2.8:
Obrázek
A postproces:
Obrázek
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 2. 2017 19:08

Myslím že jde opravdu spíš o nedorozumění.

Otázka opravdu zněla " Myslíš, že za tu dobu, co pracuješ s Lightroomem (pokud děláš v něm), se Lightroom zlepšil - tedy umožňuje Ti víc, než dřív ? Nebo to zlepšení bylo v tom, že ses naučil líp upravovat ? "

Byla to reakce na to, jaks psal, že největší pokrok vidíš v postprocesingu.

Fakt ne všichni sem chodí druhé urážet nebo špičkovat. Ale uznávám, že otázka byla asi moc stručná, a v kontextu duchu diskuse nejasná.
Davidof
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka