Nikon V1 / J1

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod metyn 8. 7. 2012 06:17

vem tem zoom, pevné ohnisko je pro zkušené fotografy, cenový rozdíl zanedbatelných 200 kč podle toho co píšeš
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cpbbt 8. 7. 2012 08:46

A myslite, že bude Samyang dělat rybí oko pro tohoto Nikona?
cpbbt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 8. 7. 2012 09:07

Bezzrkadlovky sú ešte stále pomerne nový typ fotoaparátov na trhu, ale myslím si, že časom sa aj externý výrobcovia objektívov (Sigma, Tamron, Schneider Kreuznach, ...) pustia aj do tejto oblasti. Prvé lastovičky sa objavujú už na Olympus, tak podľa mňa ako Nikon, tak aj Sony Nex bude len otázkou času a určite sa pre ne začne niečo objavovať...
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 8. 7. 2012 13:08

otázkou je, jak moc se někomu vyplatí vyrábět takové sklo - Nikon je zatím jediný svého druhu, v případě Sony NEX a Samsungu NX je to jednodužší, oba jsou APS-C, stejně tak Fuji, micro 4/3 je mezi CSC nejrozšířenější, takže tady asi nabídka poroste nejrychleji
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 10. 8. 2012 14:21

Kdyby se někdo chystal kupovat J1ku s 10-30, tak v Electroworldu ji teď mají ve výprodeji za 10000, ale jenom v obchodě. Ptal jsem se prodavače a prý se minulý rok na podzim nakoupila na sklad EW hromada J1ček, s tím že to bude vánoční hit a prý se z toho stal téměř ležák (v této kategorii se prý víc bere na FOTKY Olympus), takže dalo vedení s blížící se J2 rozkaz na snížení ceny. J1ka byla pro mě horký kandidát, ale bohužel video je oproti Canonu S100 obrazově slabší (tmavší partie úplně bez kresby) viz videa z některých recenzí, takže půjdu do S100, byť je to "jenom" kompakt. Pak sem dám do nějakého tématu srovnávací fotky a videa, co jsem fotil v a před brněnským megapixelem. Porovnával jsem S100, LX5 a J1.

viewtopic.php?p=8998466#p8998466

Jinak ještě jsem v Electroworldu zkoušel Oly EPL3 - fotky srovnatelné s J1, možná lepší, ale video nepoužitelné díky stabilizaci snímače - při otřesech fotoaparátu se obraz vlnil, jak kdyby někdo před objektivem třepal s napnutým igelitem (rosolovitý efekt). Co se mi ještě na Oly nelíbilo, tak to bylo nepřehledné menu a když jsem roloval kolečkem doprava, tak menu jelo nahoru místo aby jelo dolů + displej mně přišel mdlý, možná jenom default slabý jas, ale v tomto stavu na slunci bez šance

http://www.youtube.com/watch?v=VUw_mtvv3zc
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 8. 2012 16:44

vanDave: s J1 točíme video už cca půl roku a z obrazové kvality jsem stále nadšený. Vůbec si neumím představit, že by mohl nějaký kompakt Canon S100 s malým snímačem mít jakkoliv srovnatelný nebo dokonce lepší výstup. Před nákupem jsem poctivě jsem srovnával video z Nikonu J1 s kamerami, Oly PENem, Samsungem NX, Panasoncem G3 a s kompakty, strávili jsme po Electroworldech s vlastními kartami docela dost času a J1 byla zcela bezkonkurenční. Mohu k ní mít mnoho výhrad jako k foťáku, ale k ostření a obrazové kvalitě videa nemám sebemenší výhrady. Proto by mě opravdu zajímalo, co jsem mohl přehlédnout. Původně jsem chtěl koupit manželce nějakou bezzrcadlovku a sobě kameru do 25 000,- Kč, ale Nikon J1 převálcoval obrazovou kvalitu všech kamer do této částky a všech bezzrcadlovek. Samozřejmě ergonomie natáčení je bohužel jaká je, je to malý foťák, ale vzhledem k tomu, že z levných kamer dnes taky odstranili hledáček, tak už mě to zas tak nemrzí. Nicméně nechci tady militantně prosazovat J1 na video, jen mě upřímně zajímá, jestli jsem v době výběru něco nepřehlédl. Opravdu jsem nejen stáhnul, ale i natočil vido s leckterým kompaktem včetně Canonu a kvalita barev a čistota obrazu v horším světle byla u J1 dramaticky, ale dramaticky někde jinde. Kompakty někde okolo ISO 400-800 už měly ve videu ve stínech buď šílený šum nebo fleky reálně neexistujících barev, no a rozumně rychlé automatické ostření šlo do kytek velmi rychle. Navíc každý druhý měl želé efekt jako mají mobily z pomalého čtení snímače, kdy mezi přečtením horních a spodních řádek snímače byl vidět pohyb objektu nebo foťáku.

Jo, kouknul jsem se na ten Tvůj odkaz s tím jedním srovnáním. Ano, tam z nějakého důvodu Nikon J1 natáčel s hodně vysokým kontrastem. Taky to mohl někdo rozštelovat, když si s tím hrál a zvolit v Picture Control přehnaný kontrast nebo něco podobného. Rozhodně je to jedno porovnání, kde Nikon J1 natočil video poškozené vysokým kontrastem, ale za půl roku jsem ze svého kusu nic podobného nezažil. Obrazová srovnatelnost (na YouTube to není zdaleka v ideální kvalitě) je kvůli dobrému světlu, Kdybys natáčel v interiéru s umělým osvětlením, bylo by to celé zase o něčem jiném. Pokud by byl zájem, mohl bych někde nasdílet nějaké ukázky videa z J1.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 10. 8. 2012 18:07

Zatím jsem S100 nekoupil, takže ještě mám do příští pátku čas, to jedu na dovču.

Taky se mně to video nezdá, ale zkoušel jsem J1 jak v megapixelu, tak v electroworldu a když se podíváš na můj profil na youtube, tak v obou ukázkách je ten konstrast rozhozenej, jakoby nastavenej naplno.
Jedině, že by to bylo tím, že jsem měl zapnuté D-Lighting (a Hi ISO NR).
Kdyžtak zkus natočit stejný videa s různým nastavení D-light a redukce šumu.
Točil jsem a fotil na režim P, ISO Auto (100-3200), 1080 30p

Vlastní ukázka megapixelu je taky dost tmavá.
http://www.youtube.com/watch?v=MXvcB49AKR0

Chci s tím točit koncerty, závody a panorama na výšlapech.
Jak jsi spokojen se zvukem - co hlasitá hudba (koncerty)?
Přijde mně že je zvuk J1 bez basů.

Na cameralabs je recenze jak S100, tak V1 a je tam ukázka videa v interiéru a je to srovnatelný. Dělal jsem porovnávací videa i v únoru těsně před zavíračkou a točil i venku, téměř za tmy.

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_S100/
http://www.cameralabs.com/reviews/Nikon_1_V1/

Je to na 1.stránce recenze dole.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zino333 10. 8. 2012 20:55

Mám Olympus E-pl3 a s tým "rosolovitým" efektom pri videu to je pravda. Skúsim to otestovať a natočím niečo s vypnutou stabilizáciou či to náhodou nezmizne. Inak by bez toho bola kvalita videa veľmi slušná. Na video bude asi najlepší NEX a čo som videl prvé zábery s Panasonic Lumix G5, tak ten bude mať podľa môjho skromného odhadu asi najlepšie video.

Inak ten Nikon J1 je za tú cenu veľmi dobrá kúpa. Ja som vyberal práve medzi ním, E-pl3 a NEX5. Olympus vyhral najmä kvôli objektívom. Dokúpil som 45mm/f1.8, čo je za tú cenu až neuveriteľný objektív a ešte chcem pancake 20mm/f1.7. Obrazový výstup je tiež vynikajúci (NEX je síce lepší, ale chýbal mi výber objektívov) a navyše čo sa spracovania tela, pôsobil na mňa najlepšie. Celokovové telo pôsobí veľmi kvalitne a navyše má dizajn retro nádych, ktorý sa mi veľmi páči. Ale je pravda, že keby mal NEX lepší sortiment objektívov, tak zoberiem asi ten. Pretože E-pl3 už so seťákom fotí veľmi pekne, ale s tými pevnými sveteľnými sklami je to o triedu lepšie!
HP: iMac > Chord 2Qute > Lyr3 (preamp) > Audio-gd C2 > Meze Empyrean + Audeze LCD-2C
Speakers: Cambridge CXN + CXA80 > PMC twenty.21 + REL t5i
zino333
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 10. 8. 2012 21:10

http://www.tomx.eu/Video/Plamenaci.mp4
- zde je kousek videa z mé J1. Nejprve to stáhni pravým myšítkem na disk a pak to přehraj v nějakém přehrávači, kde se to promítne správně. Internet Explorer napřímo bez stahování mně na to pustí Quick Time, který to promítne šíleně světlé, zatímco Windows Media Player z disku to promítne správně.

-- 10. 8. 2012 22:35 --

A ještě tady:
http://www.tomx.eu/Video/Palac.mp4
Já si opravdu myslím, že si není nač stěžovat. I ten přechod světlo -stín to zvládlo vcelku nerušivě a to zdvihnutí objektivu nahoru bylo koncem června ve Florencii ve slunné odpoledne, takže pecka světla ze stínu.

-- 10. 8. 2012 22:41 --

Jinak jsem porovnával obrázky z Nikkoru 10-30 vytisknuté na A4 proti špičkově ostrému objektivu AF-S 16-85 na D300-ce a pravda je, že už na A4 je nepatrně poznat, že je 16-85 ostřejší, ale když jsou ty papírové A4-ky vedle sebe, jinak ne. Ovšem taky doufám, že Nikon tak do roka vydá k 1-ce nějakou tu 18/1.8 a 35/1.8 Micro, alespoň při představování 1 ukazoval makety spousty skel.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 8. 2012 22:03

tady z té porovnávačky to vypadá, že Sony prostě umí video lépe, ale ty barvy jsou místy hrůza...
http://www.youtube.com/watch?v=3E5YT4a7z7A
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 10. 8. 2012 22:16

zino333 píše:Skúsim to otestovať a natočím niečo s vypnutou stabilizáciou či to náhodou nezmizne.
nezmizne :-(
No da sa to ciastocne vyrovnat (samozrejme ak to nie je az priliz). Ja som sa to pokusal s VirtualDub + Deshaker plugin, no urcite na to existuju aj ine programy.
Existuju este 2 riesenia:
- kupit si stabilizovane objektivy Panasonicu
- prejst na E-M5: ten ma uplne inu stabilizaciu (funguje aj pri videu)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 8. 2012 22:34

stačí zkusit video točit jinak, spíše promyšlené statické záběry bez švenkování, jednak je to méně rušivé a taky technicky méně náročné - ono v tom švenku to vypadá asi z každého foťáku blbě, no a v třídě spotřebek to platí více-méně i pro kamery (v závislosti na světle samozřejmě, testoval jsem extra na švenk tříčipovku od Panáka za 18k a taky to nebylo ono)... nebo ten švenk pak jednoduše vystřihnout. Nemůžu si pomoct, mně přišly i videa z Nikonu J1 tady Tomem postnuté jako neostré, asi taky díky tomu pohybu. Ocenil bych nějaký statický záběr...
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 11. 8. 2012 13:25

FotoABC: Jo to vypadá v pohodě, překontrastovaný to není.
Nikony obecně mně přijdou, že ty fotky tolik nepřeostřujou, ale ostrost jde přidat.
Jak máš nastaveno D-lighting, redukci šumu a ISO?
jinak video palác mně přijde ujeté trochu do modra, občasnýho jemnýho posunu do modra jsem si všiml i u několika málo fotek v některých recenzích.

Ale S100 občas ujíždí do modra taky.

ostrost u S100 je opravdu dobrá (třeba keře):
http://www.dcresource.com/sites/default ... G_1008.JPG
http://www.dcresource.com/sites/default ... C_0256.JPG

FotoABC píše:vanDave: s J1 točíme video už cca půl roku a z obrazové kvality jsem stále nadšený. Vůbec si neumím představit, že by mohl nějaký kompakt Canon S100 s malým snímačem mít jakkoliv srovnatelný nebo dokonce lepší výstup.

Třeba ta S100 má oproti J1 mnohem lepší světelnost, takže když jsem ho zkoušel v Datartu nebo EW, tak J1 tam prskla clonu 3,5 a ISO 500 a Canon jel clonu 2 a ISO 200.

Jinak u J1 mně přijde, že má oproti jiným bezzrcadlovkám i některým kompaktům vyšší základní šum (i při zapnutém odšumu), ale při zvyšujícím ISO to nejde se šumem a patláním tak prudce nahoru, jak kompakty. navíc mně tam to odšumování přijde mnohem příjemnější než u panasoniků, kde se už několik let žehlí.

Jinak na jaře jsem zkoušel NEX-5N, video moc pěkný a fotky luxusní bez šumu, ale objektiv je už moc velkej a bojím se, že bych s tím neprošel přes kontrolu vstupu na fesťáku.
Proto jsem se rozhodl, že si koupím buď nějaký kvalitní kompakt s čipem 1/1,7" nebo nějakou menší bezzrcadlovku - Nikon J1 by ještě mohl projít nebo bych objektiv vycvakl, na foťák dal krytku a objektiv strčil mladý do kabelky. :-)) Barvy u Oly EPL3 se mně taky hodně líbí, ale bohužel to video. uvažoval jsem i GF5 s powerzoomem, který byl menší jak LX5 :shock: , ale co jsem viděl ukázku v nějaké recenzi, tak to mělo zvuk jak z kýblu a navíc ta agresivní zelená, na kterou jsem alergický.

Pak jsem zkoušel třeba Nikon P310, ale ten má malej čip a dost to šumí a patle trávu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrázek
S100, P, ISO Auto, DR Correction Auto: f 2, 1/30, ISO 250

Obrázek
J1, P, ISO auto, D-lighting on,HI ISO NR On: f 3,5,1/30, ISO 560

Obrázek
LX5, P, ISO auto a default nastavení: f 2, 1/50, ISO 400

Nejhorší LX5, nejvíc šumí a vyhlazuje + přepal vpravo (nevím,jestli má nějakou fičuru na přepaly kromě HDR)

Bonus: naše rodinná LX2 :-))
Obrázek
P, I ISO (detekuje pohyb na scéně), f 2,8, 1/80, ISO 800, ostrost max, NR min + mám trochu přidanou žlutou, protože mně ty fotky na default přijdou do modra.
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 8. 2012 16:46

Ohladom NEX-u: vraj ma byt coskoro predstaveny NEX-6 s pancake zoomom. To som zvedavy.
U GF5 si skusil ohladom agresivnej zelenej znizit kontrast co to spravi?
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vanDave 11. 8. 2012 17:24

GF5 jsem ani nezkoušel, protože se mi ten zvuk v recenzi přišel strašnej, takže nevím.
Jen mně zaujala velikost, je opravdu malinkej, menší jak LX5.

Jinak u LX5 jsem zkoušel přepnout kontrast ve Film mode ze standart na jemný (smooth), ale co jsem se pak doma díval na fotky, tak to moc nepomohlo.
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka