Nikon V1 / J1

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Rattus rattus 21. 6. 2012 12:53

škoda ,že nefotí jen tělo :mrgreen:
Rattus rattus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod HmepSd 21. 6. 2012 13:33

Takovou základní věc to nezvládne? Udělat dírku do krytky manuál a mělo by to jít.
HmepSd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 6. 2012 13:50

Tak samotné tělo obvykle fotí (nevím jestli konkrétně u Nikonu 1 se sundaným objektivem jde udělat snímek) a fotky z toho mají opravdu krémový bokeh.. :lol:
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 21. 6. 2012 13:58

Hmmm, tak to mi neřeší problém s objemností, prostě budu muset pořád tahat foťák + objektiv.
Co naplat, díky za rady a tu ironii si můžete pro příště odpustit, vy taky nerozumíte všemu, hm? ;-)
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 6. 2012 14:25

Asi tak trochu nechápu, co vlastně požaduješ... ono "tahat" je v případě takhle velkého foťáku pár gramů navíc (oproti samotnému tělu)a palačinkové objektivy nemají ani extra objem. Pokud Ti to vadí, kup si kompakt, který má výsuvný objektiv s lepší světelností a větším rozsahem a víc po tom nepátrej. Ve finále Tě to bude stát méně, než tenhle zázrak techniky. ;-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 21. 6. 2012 14:35

Dobře, moje naivita sahala tak daleko, že jsem si myslela, že pro běžné focení mi postačí foťák (nevěděla jsem, že se jedná jen o tělo bez objektivu) a když budu chtít fotit ve vyšší kvalitě, sundám "obyčejný" objektiv a nasadím lepší. Jenže součástí foťáku žádný "obyč" objektiv není.
Teď tedy ještě vybrat mezi objektivy... 10-30 mm nebo 10mm F2.8?
Oba je samozřejmě značka "Ideál" ale tolik financí se mi do foťáku dávat nechce.
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 6. 2012 14:58

V první řadě se ujisti, že tenhle "systém" je to, co chceš. Je to přeci jen foťák s malým čipem a takřka nulovým výběrem objektivů pro něj za ne úplně nízkou cenu, v podobných velikostech se nabízí alternativy od Olympusu, Panasonicu, či třeba Samsungu a ten výběr je mnohem širší nejen co se týče těl, ale hlavně objektivů.
Pokud bys už opravdu byla rozhodnutá pro Nikon 1, byl by vhodnější spíš ten zoom, protože má širší využití, než ta širokoúhlá palačinka.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ggrand 21. 6. 2012 15:06

Mischelinka.OK:
Kup si nějaký kompakt ala Olympus ZX-1, Sony RX100. Stejně tomu nerozumíš a bez focení a zkoušení se ti z toho zamotá šiška a stejně pořád nebudeš ve skutečnosti vědět, co chceš.
ggrand
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 21. 6. 2012 15:16

jj, nejlepší řešení v současnosti pro tebe bude asi nikon p310 protože do toho nevrazíš tolik peněz, i ty " lepší " kompakty stojí okolo 10 000 kč a až se naučíš ovládat alespoň zákl fotogr postupy tak můžeš jít dál a 310 si nechat nebo prodat.
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 21. 6. 2012 19:14

Na mé svatbě fotilo 9 foťáků různých kvalit a jeden z nich byla zrcadlovka Nikon D3100. Když jsem si fotky procházela, ty z kompaktů byly snad všechny hrozné (hlavně barvy, šum a světlost), proto už kompakt nechci.
Dlouho jsem sice nefotila, protože mám asi 7 let starý kompakt (Kodak).
Focení mě baví a fotky ráda upravuju, proto chci Nikon N1, který je skladnější než zrcadlovky a určitě dělá kvalitnější fotky než můj 7 let starý Kodak.
PS: Do firmy jsem kupovala před dvěma lety Olympus a ten má takovou soudkovitost, že bych ho nejraději nepoužívala, ale vyreklamovat to nejde, proto Olympus nechci určitě. I když jejich staré modely byly OK.
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 21. 6. 2012 20:18

Vysledna fotka nezalezi len na fotaku, ale dost zavazi aj kto s nim foti.
Takisto ako sa daju dokazit zabery zo zrkadlovky, podobne mozu vyjst dobre zabery aj z kompaktu.
V kazdom pripade: treba to vediet a cim lepsi fotak tym je to jednoduhsie.

Nikon 1 by uz mal byt fotak s ktorym by fotenie malo byt dostatocne jednoduche.

Ak by si chcela len set s 10mm objektivom, ziskas fotak bez zoomu:
+ nemusis pri zapnuti fotaku vysuvat objektiv
- no zaber si nepriblizis
+ mas trosku lepsiu svetelnost (umozni ti to asi 2x skratit expozicny cas alebo znizit citlivost)
- ale nemas stabilizaciu, ktora pri statickych zaberoch moze pomoct

S objektivom 10-30 ziskas standardny stabilizovany 3x zoom:
+ budes moct odfotit vsetko ako zrkadlovka so zakladnym setakom
(a predpokladam ze cosi podobne ako s tvojim starym Kodakom)
- no ako celkom to bude mat trosku vacsie rozmery

Osobne si myslim ze samotny 10mm objektiv nie je az taky vsestranny (no neviem, mozno by ti vyhovoval), takze asi by ti bola najvhodnejsia kombinacia oboch tychto objektivov.
Je lepsie kupit ich hned spolu ako potom dokupovat objektiv, lebo to vyjde lacnejsie.

-- 21. 6. 2012 21:23 --

este k tej sudkovitosti olympusu: predpokladam ze si kupila model s 10x zoomom, ktory je na zaciatku velmi sirokouhly => to je potom normalne ze zaber vyzera sudkovito...
Bezna sudkovitost sa totizto koriguje (nezavisle na znacke) no u velmi sirokouhlych objektivov sa praveze tato vlastnost krativne vyuziva a vznikaju tak zaujimave zabery.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 21. 6. 2012 20:25

No tak pokud jde o barvy, tak ty jsou právě v případě Nikonu 1 na úrovni těch zmiňovaných kompaktů, alespoň tedy to co vylézá do JPEGu je fakt úlet. Šum je na vyšších citlovostech rozmatlán spolu s obrazem, což je dnes už bohužel standart, jen u vyjímek to jde výrazněji omezit.
Pokud bych porovnával fotky pořízené kompakty a vedle toho zrcadlovkou, byť základní, tak ta zrcadlovka bude mít navrch (nemluvě o tom, že fakt hodně záleží na tom, kdo to dostane do rukou). A kdyby vedle toho ještě někdo fotil třeba s 5DMk2 nebo nějakým foťákem s dobrým CCD, mohlo by to vypadat taky úplně jinak, než z toho Nikonu 3100.
Nevím o jakém Olympusu konkrétně mluvíš, ale měl jsem na mysli některý z PENů, u Panasoniců pak GF řadu, k nimž objektivy podobnými vadami buď výrazně netrpí, nebo je mají softwarově korigované natolik, že nejsou při běžném focení postřehnutelné.
Jsou skladnější a fotí lépe, než kompakty. :D
Ale beru, že někomu se z nějakého mě nepochopitelného důvodu Nikon 1 líbí (kamarádka prohlásila, že ten bílej je úžasnej..) a je ochoten za to ty peníze dát...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mischelinka.OK 22. 6. 2012 07:43

Jsem na tom podobně jako kamarádka ;-) :-))
A hlavně když jsem si o něm přečetla článek na foto*parat.cz a zkoukla videorecenzi na youtube, nadchl mě ještě víc :-))
Věřím, že budu spokojená a vezmu ten objektiv 10-30 - sama jsem se k němu přikláněla. A možná za pár let dokoupím další (pokud budou ještě v prodeji a snad by i cena mohla spadnout)
Díky všem za postřehy.
Alcatel wap -> Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230 -> Nokia 5800 -> Samsung galaxy S III NEO -> LG G6
Mischelinka.OK
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Skulivert 22. 6. 2012 19:24

osobně bych asi do nikon 1 nešel na tvém místě, ale pokud už jsi 100% rozhodnuta, tak ať ti to dobře fotí...

jinak si myslím, že vhodnější alternativa by mohl být Olympus epm1 či panasonic g3 v sadě s 14-42 mm objektivem - rozměrově to vyjde skoro nastejno, je tam o něco větší čip (plochou), víc objektivů, které se dají sehnat i z "druhé ruky, cenově vychází lépe (olympus) a fotky i v jpegu bez většího uživatelova zásahu z toho lezou pěkné, navíc to má i sáňky na blesk a další příslušenství a jsou docela již praxí ověřené a uživateli dobře hodnocené...
nikon zatím kromě toho co má na trhu, nepředstavil pro cx nic dalšího... pro olympus/panasonic čím dál více výrobců začíná vyrábět objektivy...

další malou alternativou by mohla být klidně i sony nex-c3...
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 6. 2012 22:36

Mischelinka: sám mám fotovýbavu, která by v nových cenách stála téměř 200 000 Kč a manželka chtěla lehký foťáček, tak jsem jí koupil Nikon J1 a obj. 10-30. Konečně můžeme mé i její fotky míchat dohromady a není vidět zhoršení kvality jaké bylo vidět, když měla kompakt. J1 je skvělý foťáček pro ženu, která se nechce tahat se zrcadlovkou a přitom nemít běžné fotky zřetelně horší. Barvy má stejné nebo trochu lepší, než můj foťák, který stál před časem 40 000 Kč jen za tělo a dodnes neexistuje za něj lepší náhrada. Samozřejmě Nikon1 za 12 000 Kč nemá mnoho možností jako dražší zrcadlovka, ale pro mou ženu, která fotí 20 let, je to ideální foťák. Dost diskutujících zde ho pomluvilo. Také už jste s ním nafotili 3000 fotek a desítky videí jako má žena? Především z kvality videa si opravdu sedám na zadek. Nároční znalci na Nikon 1 najdou mouchy, ale pro Michelinku se opravdu nebojím, že by byl nedostatečný. Kompakty včetně Olympus XZ1 jsem manželce nedoporučil, zkoušel jsem to a obrazová kvalita byla horší, Nikonu 1 jde vypnout odšum tak, že má velmi přirozený výsledek.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků