Micro 4/3

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Pety 5. 8. 2008 07:40

Konečně zase jednou někdo vymyslel novou kategorii digitálů:

http://www.dcresource.com/news/newsitem.php?id=3767

Foťáky systému 4/3, s menšími, ale výměnnými objektivy, EVF + LCD nebo jen LCD... Vypadá to velmi zajímavě a řekl bych docela lákavě pro lidi, kteří chtějí lepší kvalitu fotek, než nabízejí dnešní 14 MPx 1/2,5" čipy :-(, a přitom nechtějí všude vláčet velký batoh s DSLR výbavou.

Taky je možné, že zrcadlovky systému 4/3 budou končit nebo pomalu mizet (ale to je jen můj nesmělý dohad). Olympus vykázal proti předchozímu finančnímu roku pokles zisku o 63%, a Panasonic vlastně nikdy žádný zajímavý podíl na trhu se svými L1 a L10 nezískal. Stlačení cen DSLR těl s čipy APS-C pod deset tisíc korun asi udělalo své, stačí si uvědomit trend ve zdejším fóru - před rokem se polovina zájemců o DSLR ptala na Olympusy, letos v létě jako by neexistovaly...

Teď ještě zbývá doufat, že obě firmy výhody toho, co nabízejí, využijí rozumně - protože pokud do toho začnou dávat čipy 4/3 s 24 MPx, tak to nikdo nekoupí. IMHO je 8 MPx rozumných a 10 maximum pro tento rozměr - další zvyšování "rozlišení" by tento počin poslalo mezi ostatní podprůměrné šmejdy.

Úspěch či neúspěch bude ovšem záležet na ceně a reklamě... Uvidíme.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 5. 8. 2008 09:04

takže taková zrcadlovka bez zrcadel :D

resp. kompakt s výměnnými objektivy?

zní to velmi zajímavě
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 5. 8. 2008 09:37

Už od uvedení E-3 (zrcadlovka) od Olympusu se mi zdálo, že je tělo nějak čipu přerostlé. E-3 mi totiž přišla jakoby přípravená na větší čip...s tím, že se nakonec OLY rozhodl E-3 osadit původně velkým čipem 4/3... Tak si říkám jestli po mikro 4/3 (podle mne dobrý nápad, konečně šance na malou digitální leicu) nepřijde nějaké maxi 4/3 a olympusy nezvětší nakonec i ten čip pro zrcadlovky. A skla by nějakéto rozšíření / zvětšení čipu obrazu (vzhledem k dobré kvalitě) asi zvládla (přinejmenším řada SHG). Takže se necháme překvapit a budeme se těšit na nové hračky.....
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 5. 8. 2008 10:14

otazkou je, kdy a proc, resp. necekam, ze v low a mid endu to prinese neco extra navic. Ve tride kompaktu je prostor opravdu velky ve zlepsovani, ale pokud zacnou byt tela vetsi, nebo prijdou vymene objektivy, prestane kompakt plnit funkci kompaktnosti a bude z neho mozna neco mensiho, nez je zrcadlo. Na druhou stranu je treba prijit s necim dalsim, jelikoz rust Mpix uz neni tak rychly a pri zachovani soucasnych chipu by byl dalsi rust Mpix neunosny vuci kvalite a co by pak delali marketeri znacek :)

Takze ve finale je mi to jedno, co prijde a neprijde. Vse ma vyhody a nevyhody, ale necekam, ze prijde neco, co bude BOOOOOM. Spis pomale evoluce, ktere mezigeneracne clovek ani nepozna.
anonymni

Odeslat příspěvekod Pety 5. 8. 2008 11:09

Kompakt s výměnnými skly dělá Leica - M8 - ovšem ceny jak těla, tak skel, ji v našich podmínkách odsuzují k roli pohádkového předmětu. Kromě toho je M8 dost velká a těžká.

Otázkou zatím je, jestli se výrobci Micro 4/3 budou tlačit cenově taky nahoru, nebo jestli zůstanou někde na rozumné úrovni těla kolem 6-8 tisíc Kč + skla za přijatelné ceny (polovic ceny těch dnešních od Oly, třetinu těch dnešních Leica/Panasonic :) ). Cena těla 6-8 tisíc se možná zdá na první pohled hodně nízká, ale když se odmyslí složitý optický hledáček a drahý přesný mechanismus sklápěcího zrcátka, tak je to IMHO reálné, jen chtít. Elektronika je LEVNÁ a plastové výlisky taky.

Boom v tom taky nevidím - vidím v tom možnost. Kam dnes mohou jít ti, komu už nestačí malý kompakt? Zrcadlovka každému nevyhovuje, UZ jsou zase jen vykynuté kompakty a nic jiného není. Speciality od Sigmy (a Ricohu) jsou myslím marginální záležitost, není to systém, nepadlo tam ani slovo o budoucnosti.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod anonymni 5. 8. 2008 11:39

jenže, dnes koupíme zrcadlo se seťákem do 10tis a mám "plnohodnotný" nástroj. Otázkou je, co by kompakt s podobnou filosofií přinesl. Určitě nutnost mít zásobu objektivů, takže zabere více místa a vytrácí se smysl komapktnosti, to samé váha. Pak pokud nebude mít optický hledáček, opět nic nezískáme, jelikož kvalita ostření přes displej je velmi ošemetná.

Otázkou také je, co přinesou případné objektivy, jaká by byla nabídka a co by to ve finále umělo.

Pokud is počkáme tak na 1-2 generace low endových zrcadel, věřím, že budou mtí všechny stabilizaci v tělě/objektivech, live view a proti stejně smýšlenému kompaktu nabídne většinou kvalitnější provedení, větší možnost získání objektivů, kvalitní hledáček.

K čemu pak bude kompakt s funkcemi zrcadla za podobnou cenu? Ztrácí se mi tu pak význam.
anonymni

Odeslat příspěvekod beat 5. 8. 2008 11:49

Pety: IMHO ti, kterým nestačí kompakt, přechází na malou zrcadlovku. Těla zrcadlovek jsou dnes na ukrutném dnu(cena dobrého kompaktu) a skel se vyrábí tuny a cena těch základních je také velmi přijatelná...
Jde o to, jak tyto přístroje Olympus a Panasonic marketingově zvýhodní...
Ale stejně jako jsem předpokládal malý úspěch systému 4/3, předpokládám malý úspěch i tomuto...
Zrcadlovky postupují krutě dopředu - a to hlavně agresivní cenovou politikou a také tím, že "zrcadlovkou fotí profíci". Běžný uživatel chtějící slušnou techniku si koupí DSLR za 12k a má vybavení "jako profík". Takže IMHO to bude mít Olympus marketingově VELMI těžké......

EDIT: Sakra, než to tu sesmolím, goes mě předběhne a napíše mé myšlenky dříve :grr:
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rcorp 5. 8. 2008 12:00

Rozhodně bude záležet na marketingu, jestli se ho podaří dostatečně diferenciovat od současné nabídky. Zatím mi to připadá jako "ani ryba ani rak", ale na druhou stranu bych to s nějakým placatým pevným sklem za slušnou cenu možná jako druhý foťák bral, pokud by to bylo dostatečně malé a lehké.
rcorp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 8. 2008 12:22

No, moj vysnivany 4/3 kompakt nemusi byt az takym nerealnym snom :D
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 5. 8. 2008 12:29

Malé, lehké a tiché. Žádné mlácení zrcátkem.

Domnívám se, že tady místo na trhu je. Že by to mohl být další stupeň nad kompakty, který koupí jak lidé, kteří DSLR nechtějí (a třeba si vystačí s jedním 6x zoomem) i ti, kdo hledají k DSLR něco menšího, ale slušně fotícího. Nemyslím, že by se μ4/3 (jak se tomu bude říkat - MFT?) stal doménou lidí, kteří na něm budou střídat 6 skel - spíš bych to viděl nejčastěji na jedno sklo podle výběru majitele. Nebo třeba jedno sklo na jeden výlet.

A nemyslím si, že je cena úplně rozhodující - jen nesmí být odrazující. Co na tom, že to třeba se sklem bude stát tolik, jako levná DSLR - když to zájemci vyhoví svými vlastnostmi? I dnes stojí některé kompakty víc, než DSLR...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 5. 8. 2008 12:50

Kdysi jsem si přál malé tělo s průhledovým hledáčkem a výměnná skla (kvalitní). Na výlety. Takovým vysněným strojem byl Contax G2 viz. http://www.ephotozine.com/article/Contax-G2. Jenže na to jsem tehdy neměl dost peněz. A jestli něco obdobného bude v rámci M4/3 ale digitální tak mě to zajmá. Stávající zrcadlovky jsou velké, kompakty jsou hlavně pro cvakálky (vč UZ). Dodnes jsem jelen z ovládání Canonu G9 (ještě že mám i zrcadlovku). Takže něco mezi zrcadlovkou a kompaktem co bude malé, bude mít výměnná skla malý velký čip a při tom dost slušně fotit a ještě aby bylo něco vidět v hledáčku tak to by se mi hodilo.....Myslím, že čas ukáže jestli M4/3 není plácnutím do vody.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 8. 2008 13:53

Vraj:
"Lenses of same focal length and maximum aperture considerably smaller than Four Thirds"

Je to vobec mozne?
Doteraz som si myslel, ze velkost "skla" je priamo zavisla od velkosti snimaca...
(ktory je vlastne taky isty velky)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 5. 8. 2008 14:22

mozne je vsetko ;-), staci pozriet definicie ...

Ja sa bojim len jednoho tento novy system bude klast vacsie naroky na optiku => drahsie skla => celi system nanic .... uspech celeho systemu prave zalezi podlamna natom ake sklicka olympus, leica prinesie :). Ako ak by urobyli micro telo a k tomu par prtavych pevnych skiel (28mm 2.8f, 50 1.8f po prepocte na kinofilm) tak by to bolo zaujimave.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 5. 8. 2008 15:13

Pavel Breit: Pro Micro 4/3 bude muset být hledáček elektronický, protože systém spočívá mimo jiné v odstranění zrcátka a přiblížení objektivu ke snímači. Kvalitní hledáčky tohoto typu jsem ovšem od dob Minolty Dimage A2 (640 x 480) nikde neviděl...
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sine.nomine 5. 8. 2008 15:18

u zrcadlovek se na velikosti objektivu podepisuje znacnou merou pritomnost zrcatka - u 4/3 to znamena, ze zadni cocka nemuze byt bliz, nez 40mm od snimace, u aps-c nikon/canon atd. to je nekde kolem 45mm... proto jsou taky nejmensi pevna skla kolem 50mm, skla pod tech 40, 45mm je totiz potreba delat retrofokalne, cili se musi pomoci dalsi cocky (cocek) prodluzovat fyzicka ohniskova vzdalenost. no a kdyz zrcadlo neni, muze jit zadni cocka bliz k cipu a obezlicky jako u sirsich SLR skel nejsou potreba.
nakonec.. staci se mrknout jak "velke" jsou Leica-M objektivy - a ty jsou pritom stavene na kinoflm (cili 36x24mm policko)
sine.nomine
Návštěvník

Další stránka