Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 12. 2022 18:23

noxx_cz - jak jsem psal i jinde, tak jsem v poslední době na pár případů, kdy někdo nahradil Panasonic za Oly narazil. Je to ale strašně moc o zaměření - pokud někdo jede vyloženě tvůrčí video, kde se to obloží klecí, běžně ostří ručně se synchronizací přes ozubení atd., tak tam OM ani náhodou (tam to bude fakt úplná nula), tam je u MFT jasná volba Panasonic a popravdě hodně nahoře je i v FF.
Trochu jiná historie jsou ale různé akčnější věci pro vlogery atd., kde je už zásadní AF, stabilizace atd. Tam naopak Panasonic začíná se svým DfD narážet (v MFT i FF) a naskakují různé alternativy - hodně Sony v FF, u menších formátů také Sony (APS-C či ty malé 1inch), od jisté doby i OM a (to už nejsme v tomto vlákně offtopic) i některé poslední Fuji, kde je posun k vylepšení videa patrný.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 7. 12. 2022 18:45

Hlavně největší výhoda Oly je stabilizace a to stejně při trochu vážnějším natáčení odpadá ve prospěch různých stabilizátoru, které jsou ve videu predvidatelnejsi. Navíc když v zadání je F2 kompromis a ideál by byl F1.4 na APS-C, tak bych do F1.8 na MFT nešel.

Vedle Fuji bych to Sony úplně nezatracoval, Samyang 24 1.8 by byl super volba a k tomu Sigma 18-50 2.8, ta by případně mohla být fajn i na Fuji.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 7. 12. 2022 19:23

FotoABC: Tak samozřejmě, že ti osobně může přijít X-S10 jako hračka. Na mně osobně je to taky malý na úchop apod. To by jsi musel zkusit nějaký podobný ekvivalent k D500 co máš, třeba Fuji XH2. (a XH2S i ekvivalent rychlostí). Tam je to úplně jiná liga.

Jak tu někteří psali, prostě pro manželku ty F2 malý Fuji sklíčka jsou boží, hlavně ta 23. Skvělá je i 50 f2. Navíc příští rok určitě oznámí i X-T40, možná i X-S20. Tam bude určitě posun ve videu. A z toho co teď je, tak ještě by stála za úvahu ta X-T30 II, sice nemá IBIS, ale bude mít lepší ostření. Tam z nějakýho marketingový důvodu oprášili x-t30 a dali do ní FW s lepším AF (což tuším je i v x-T3, kdy dorovnalo X-T4 přes FW), který do T30 verze I nahrát nenabídli.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 7. 12. 2022 20:59

Ještě doplním k té ergonomii. Na své X-T2 mám od začátku originál Fuji grip a drží se mi to z trojice D750, Z5 a X-T2 asi vůbec nejlíp. Zvláštní, ale je to tak. Váha narostla, je to kus kovu, stejně tak velikostně je to teď vlastně větší foťák než Z5, ale ergonomie skoro na jedničku (na mé menší ruce).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 12. 2022 23:34

Tak zítra to vracím, všechno jsem pořádně vyzkoušel i znovu otestoval s upgrade firmware.
Nacvakal jsem i ze stativu nějaké testy kresby, abych to srovnal i po této stránce.
Nikon Z50 i Fujifilm X-S10 se slušně drží při videu obličeje, ovšem Z50 dokážu kurzorovou klávesou říci, aby přeskočil na obličej vlevo, vpravo, .... a on poslechne. X-S10 si přeskakuje jak chce a ovládacími prvky to nelze ovlivnit a možností jak ho ovlivnit změnou kompozice je málo, prakticky musím dostat ten nechtěný obličej mimo záběr. Nikon stíhá ostřit při přibližování k obličeji, ale při prudkém vzdalování od obličeje má zpoždění sekundu, než se chytne.
Hlavní výhoda Fuji je malá lehká skvělá 23/2, obdobný Nikkor zatím neexistuje a bude v roce 2023. Nikon má do exteriéru v létě 16-50/3.5-6.3, který kreslí pěkně, Fuji má dvě podobné palačinky, ale dle číselných hodnot rozlišení podstatně horší.
Ovládání obou foťáků proti D500 je pro mě "peklo". U Fuji pomálu každé druhé položce v menu dobře nerozumím i když kouknu do návodu. Nikon Z50 má sice principiálně stejné menu jako D500 až na dejmetomu 20% rozdílů, takže vím, co kde hledat v menu, ale má dramaticky méně dedikovaných ovládacích prvků a lézt kvůli některým nastavením do menu je těžký zhoršovák. Ale to nakonec platilo i pro low-end zrcadlovky. A věřím, že high-end Fuji těla budou dramaticky lepší, nicméně kdybych chtěl na Fuji přejít, tak bych musel prodat Nikon a tak rok si zvykat na něco totálně jiného. Současně mít oboje, to musí být těžká schizofrenie. A věřím, že high-end má dramaticky lepší EVF i LCD, protože u X-S10 je to fakt obojí ale bída. Na tom někdo ostří ručně??? Ale asi už blbě vidím.
Jinak prostě obě malá bezzrcátka mně v praxi předváděly stovky drobných nepříjemných zjištění. Opravdu plus je pouze ta detekce obličeje. Výdrž baterie špatná, to člověk musí furt nabíjet, na displej Fuji bych si musel brát brýle na čtení. Nikon ... nevím, jestli se to dá nějak přenastavit .. ale když udělám fotku a hned chci udělat druhou s úpravou expozičních parametrů, tak se mně v hledáčku objeví tma (VTF???) a potom minulá fotka, to jsem jako vydýchával těžko. Nebo třeba na stativu hledám u Nikona kde je samospoušť, ona nikde, v menu nastavím 5 sekund a ono to ignoruje a fotí hned. Třeba jsem blbej já, ale u obou foťáků jsem neustále o něco zaškobrtával.
Příjemné překvapení byly moje zrcadlovková pevná skla přes FTZ adaptér na Z50. Ono to sledovalo obličeje stejně dobře jako nativní skla. Takže kdybych byl já fanda do natáčení videa, tak si ke svým F-mount sklům pořídím Z50 + FTZ a funguje to hodně dobře. Nebo spíš FF tělo, protože všechna pevná skla mám FF.
Nicméně 95% mých negativních zjištění nebudou negativní pro mou manželku, protože se tím vůbec zabývat nebude, ta bude chtít vědět, které max. 3 kroky udělat, než to začne natáčet.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 2828 8. 12. 2022 07:59

bezzrcadlovka je na video výborná a je jich tolik, že si každý vybere...
-podle těch požadavků, co na to zařízení máš je nejlepší pro manželku telefon anebo DJI OSMO
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 12. 2022 09:29

2828: jestli si myslíš, že jsme nezkoušeli natáčet na telefony - oba máme vyšší třídu - tak zkoušeli. A na pohyblivé děti ve špatném světle to opravdu není úplně to pravé ořechové. Ono pak na velké televizi je toho opravdu dost vidět. Chápu, že na displeji telefonu to vypadá skvěle, ale my jsme staré struktury, kteří používají velkou 4K Sony televizi s hodně vyladěným obrazem.

-- 8. 12. 2022 09:34 --

Jinak zajímavé je i to, co dělá stabilizace snímače na výsledném videu, konkrétně u X-S10.
U fotografování se vrátí do původní pozice když se nefotí, jenže zřejmě při natáčení videa se nějak stane, že se musí zpětně srovnat ve chvíli, kdy se natáčí, ono těch chvilek, kdy nenatáčí, asi moc není, možná u 1/100 s. expozice při 50 fps jo, ale mně ta X-S10 nastavila 50 fps nějak natvrdo. No a obraz se stabilizoval a pak se vždycky na chviličku tak podivně zdeformoval, jakoby prolomil, bylo to jako kdyby se vpáčila televize kromě krajů. Připadá mně to celkem logické, protože při filmování není čas na reset.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 12. 2022 09:35

FotoABC - je hezké vědet, že máš vyšší nároky, než tvůrci těchto věcí: https://flickside.com/movies-made-on-iphone/ (když je tedy mobil na nic) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 09:44

Jenže za tím mobilním telefonem se skrývá nějaký tým (někdy početný) lidí, kteří pro dané scény vytváří požadované podmínky. A tím nemyslím asistentky režie a kameramana s kávou na tácu. Vše je naplánované - každá scéna promyšlená. A mobilních telefonů na place různě rozmístěných je bezpočet. Co se pak děje s natočeným materiálem ve "střižně a na kompu", také dost ovlivňuje. :-)
Naposledy upravil wikxzen dne 8. 12. 2022 09:46, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 12. 2022 09:46

A při točení pomocí DSLR, MILC či třeba REDem to snad vznikne samo od sebe?
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 09:47

Ne, tady se řeší situace, kdy v obýváku je děda s babičkou a točí vnoučata.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2022 09:57

Asi by to chtělo samostatné vlákno...
Jenom se přidám k názoru, že dle požadavků asi nejlepší nějaký poslední model od iphone nebo pak nějaká profi sestava co má váhově přes 2kg. Pokud jsou špatné světelné podmínky a děti v pohyvu tak se to asi se sestavou sklo+ foťák do půl kila nemůže podařit...

-- 8. 12. 2022 09:59 --

Podařit = tak jak si představuje výsledek FotoABC...

-- 8. 12. 2022 10:01 --

Dost by asi pomohl gimball nebo jak se tomu stabilizačnímu ramenu říká, ale to by asi neprošlo... Každopádně když jsem naposledy viděl "profi" natáčení na svatbě kamaráda, tak to tam používali a výsledek jako v kině :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 10:29

Tak otec natáčí s iP13 Pro občas našeho nového dnes už 4 měsíčního hravého a nesnesitelně zvídavého pejska v obýváku, kde jedinými zdroji světla večer jsou zapnutá velkoplošná televize s proměnlivou světelností dle zrovna daného pořadu a jedno stažené do žluta laděné LED světlo na stojanu u křesla. A výsledek? Nic moc. Ale do archívu se to hodí. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 12. 2022 11:19

Samozřejmě diskutuju jen za situace, že vás to baví, jakmile vás to začne štvát, tak končím.
Mě celkem baví snažit se v rámci těžce omezujících podmínek vychytat nějaké optimální řešení a pokud to nejde, tak to prostě nejde. Mám jak sklo, tak tělo, která by vyhovovala, jenže jen se neshodnou v bajonetu, taková drobnost. Fujinon 23/2 perfektně vyhovuje, Nikon Z50 (nebo Z30) vyhovují taky. Takže jak někdo konstatoval, buď si počkat na novou Fujifilm X-S20 nebo si počkat na nový Nikkor DX 24/1.8. Obojí je nejspíš vyhovující řešení.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2022 11:45

ještě byla možnost Z50 + Z 28/f2.8, ale to by bylo asi dlouhé a málo světelné...
Kdo ví kdy ta Z 24mm DX opravdu přijde do prodeje, aby vnoučata už nevyrostla... :)

-- 8. 12. 2022 11:48 --

Navíc ta světelnost f1.8 zatím je jen zbožné přání, nikdo to ofiko nepotvrdil...

-- 8. 12. 2022 11:49 --

Třeba to bude další do série DX palačinek se světelností f2.8...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků