Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar. 24. 11. 2022 14:02

To říkám o Sony odjakživa :-).
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 11. 2022 14:14

Já jsem taky nikdy nic nezničil na kondenzaci, běžný déšť a tak, ale přišel jsem svého času o EOS 5DII, když při opravdu brutálním dešti napršelo do batohu, kdy opravdu ležel v louži. To byl zrovna příklad, kdy by jedničkový Olympus (či jiné opravdu WR tělo) neměl ani náznak problému a přitom situace, kdy jsem neudělal nějakou prasečinu, prostě blbá shoda náhod.
Je to taková věc, která člověka u dnešních těl netrápí až tak dramaticky, ale občas se na to narazí. A holt pokud je zaměřen na extrémnější focení, tak riziko podobné situace roste, u někoho i hodně.

Ze života - já třeba občas fotím při rybaření a popravdě riziko, že při tom foťák kompletně ponořím do vody, je dost reálné. Ale upřímně pokud to udělám s OM-1, tak jsem si prakticky na 100% jistý, že ho jen oklepu a fotím dál (teda pokud ho najdu a neutopím totálně, ale to je jiné téma). Budeš stejně v klidu s něčím z A7 řady? Nevím, ale spíš o tom pochybuji...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 11. 2022 16:18

Myslím si že toto je omnoho viac o ľuďoch ako o technike. Mne sa nepodarilo zničiť ani ten najlacnejší šunt a známy je schopný zbúrať akýkoľvek fotoaparát či objektív tak, že každý rok potrebuje servis, lebo niečo nejde...
Chudák môj bývalý 300/2.8 ktorý som mal niekoľko rokov denného používania v perfektnom stave a u neho po roku od predaja vyzeral ako keby mal za sebou 2 svetové vojny... napr. A7R3 sú po podobnej záťaži ako som mal predtým na 1D4 v úplne porovnateľnej kondícii a nevidím v tom rozdiel, čo sa týka mechanickej funkčnosti.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 11. 2022 16:27

Já si rýpnu - na svatbách tak maximálně prověříš životnost závěrky, ale jinak to opravdu u šikovného fotografa není problém udržet v pohodě (bohužel ale souhlasím, že někteří by měli problém i tak).
Jsou ale horší věci - kdybys mne třeba letos viděl při focení žab, jak se válím v bahnivé mělčině, načež po dofocení sekvence zjistím, že mám celou dobu dolní čtvrtku foťáku potopenou, aniž by mi to došlo (holt úhel záběru tak vyšel :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ), tak pak je jasné, že si musí přístroj nechat dost líbit. A to jsem přitom třeba proti P. Bambouskovi naprostý flákač fotící jen v příjemných podmínkách :hm :hm
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ady_h 24. 11. 2022 19:22

kks hetie videa :D from canon to sony, from nikon to fuji, from olypmus to iphone :D vypovedna hodnota jak ....

nedavno many ortiz predal svoj Z9, treba to nazdielat do nikon vlakna 8-D

od zaciatku nechapem tie pindy na menu u sony....ked som prechadzal z canonu tak som mal normalne z toho nocne mory co to bude ked mi to pride a zapnem to :-D pouzival som jednu dobu naraz tri systemy, canon, sony, fuji a bez problemu, kedze som potom sony pouzival najviac tak mi prisli divne C&F, kamoska potrebovala nieco nastavit na Z6, bol som totalne strateny, takze podla logiky musi mat N uplne na prd menu lebo som sa v nom nevyznal :hm

k tej odolnosti........ sice tito dvaja su take manicky ale spravili test za nas :D

najvyssia rada Olympus vs A7III s iba Gckovym 24-105, pravidelne polievane a uplne zmrznute :D

https://youtu.be/JmrjI0-9KJs?t=29
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 11. 2022 22:10

Jj, ten Nick tomu dává. Podle mě časem omlátí i R5ku. Na druhou stranu ergonomie a menu můžou člověka poznamenat, ve smyslu první zkušenosti. Moje první DSLR byl Nikon D70 a nemůžu si pomoct, pořád je pro mě ovládání Nikonů nejintuitivnější a to navzdory dlouhodobé zkušenosti s jinými systémy (8 let Fuji X, 3 různá těla). Zároveň je pro mě mnohem těžší naučit se některé systémy než jiné. Fuji jsem se učil rychle, Olympus E-PL, který jsem měl předtím skoro 2 roky, jsem nemohl pochopit, a s OMD E-M10, který máme v rodině stále, jsem na tom stejně. ...Jinak, snad mě tady nesežerete, ale podle mne je Sony dnes tak úspěšný systém mimo jiné proto, že lidi méně nakupují v obchodech a víc na internetu, takže víc vybírají podle parametrů a reklamy a méně podle reálného pocitu z výrobku (kvalita pogumování, masivnost tlačítek, kvalita a přítomnost displejů, lagy při obsluze,...). Když se vrátím ke své první DSLR, chtěl jsem na základě čtení internetu maličký činaný šikovný EOS 350D (měl ho i kamarád), ale pak se mi do ruky dostal kolegův D70 a na bakelitový 350D jsem zapomněl ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2022 06:54

Včera tu měl přednášku Lukáš Pich o "videografování" přírody, tak tam taky říkal, v jakém terénu se občas musí brodit. A používá Panase GH6. https://monikash.rajce.idnes.cz/Kameram ... vice_2022/
Moto G82
Sony RX100/7, A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 25. 11. 2022 07:16

Mal som v ruke d300, čo vypadala jak keby ju prešiel parný valec (opakovane:)) a išla. Tie aparáty toho vydržia fakt hodne, hlavne u vyšších tried.
U Sony mi stále vadí krabicoidný tvar, hlavne keď si spomeniem na minolťácky dizajn na konci existencie. Aj prvé alfy mi sedeli
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 25. 11. 2022 07:16

Dolgor píše:Jj, ten Nick tomu dává. Podle mě časem omlátí i R5ku. Na druhou stranu ergonomie a menu můžou člověka poznamenat, ve smyslu první zkušenosti. Moje první DSLR byl Nikon D70 a nemůžu si pomoct, pořád je pro mě ovládání Nikonů nejintuitivnější a to navzdory dlouhodobé zkušenosti s jinými systémy (8 let Fuji X, 3 různá těla). Zároveň je pro mě mnohem těžší naučit se některé systémy než jiné. Fuji jsem se učil rychle, Olympus E-PL, který jsem měl předtím skoro 2 roky, jsem nemohl pochopit, a s OMD E-M10, který máme v rodině stále, jsem na tom stejně. ...Jinak, snad mě tady nesežerete, ale podle mne je Sony dnes tak úspěšný systém mimo jiné proto, že lidi méně nakupují v obchodech a víc na internetu, takže víc vybírají podle parametrů a reklamy a méně podle reálného pocitu z výrobku (kvalita pogumování, masivnost tlačítek, kvalita a přítomnost displejů, lagy při obsluze,...). Když se vrátím ke své první DSLR, chtěl jsem na základě čtení internetu maličký činaný šikovný EOS 350D (měl ho i kamarád), ale pak se mi do ruky dostal kolegův D70 a na bakelitový 350D jsem zapomněl ;-)

Ano, to rikam dlouhobe. Clovek by mel pri vyberu fotaku ty tela vzit do ruky a dat i na tohle ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan_Spacil 25. 11. 2022 07:17

Mám .. trochu zkušeností kombinace focení a vody, resp. focení pod vodou :]. Pokud berete foťák pod vodu, je to vždy tak trochu adrenalin, protože po zkušenostech už mohu s klidem tvrdit, že není otázkou, zda foťák pod vodou vytopíte, ale kdy ho vytopíte ..
A mohu vám potvrdit, že technika toho vydrží opravdu hodně, i když není nijak zatěsněná. V dnešni době už je situace znatelně lepší, protože skoro všechno je už alespoň trochu zatěsněné. Pod vodou hrozí hlavně to, že foťák nevytopíte, ale prostě jen namočíte, do kejzu lehce zateče. To, že se pouzdro s foťákem vyplaví kompletně, je málo pravděpodobné. Ale mohu potvrdit, že i když přijde nezatěsněné tělo s objektivem do kontaktu s vodou, je vysoká šance, že to přežije bez následků a to i dlouhodobých. Ale chce to reagovat rychle, pytel s rýží a tak ..
Dnes už bych se nebál vzít pod vodu i relativně drahou techniku, pokud výrobce garantuje voděodolnost (ne vodotěsnost, to je rozdíl). To, že při focení foťák zmokne, nebo ho někde lehce namočíte, by opravdu nemělo mít žádné následky :]
Jan_Spacil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 11. 2022 07:34

Tak potápění je samostatná kapitola :-)
Jinak ale jde trochu o to, co se pro přežití musí udělat... Upřímně to, jak píšeš "chce to reagovat rychle, pytel s rýží a tak " je v dost situacích hodně o ničem, člověk potřebuje fotit a ne zachraňovat. Že přístroj po vysoušení přežije je fajn, ale zkaženou expedici (pokud není dost náhradní techniky, což zase stojí peníze a hmotnost navíc) to nenahradí :-(
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 11. 2022 07:58

Čo sa týka nákupov na internete - Sony som používal zároveň so zrkadlom Canon niekoľko mesiacov, kým som sa na 100% rozhodol prejsť na iný systém, aj keď už prvá akcia, ktorú som fotil o tom jednoznačne rozhodla. Teraz je to rozhodovanie asi už iné, rýchlejšie.
A podobne ako Ady_h z nejakého dôvodu nerozumiem ovládaniu a menu Nikon. A to som veľmi zvažoval v začiatkoch športovej fotky D300 vs 40D, no známym sa oba Nikony začali rýchlo rozliepať a navyše museli meniť uzávierku a tak som zvolí Canon...
Teraz by som pokojne šiel aj do Nikonu len tak zo zvedavosti, posledný, s ktorým som toho nafotil viac, bol tuším D4 a to je veľmi dávno... :) S Z6/Z6II som sa hral len chvíľu.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 25. 11. 2022 08:18

Je to asi věc zvyku, mne zase neoslovilo menu Sony.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan_Spacil 25. 11. 2022 08:21

>tomashr: dokud nejde o život, jde o prd, že :]. Vzpomínám na jednu akci, kdy jsme se dostali na známý vrak v Rudém moři za výjimečné situace, moře bylo pár dní rozbouřené a nemohlo se na vrak jezdit potápět. A my byli na plachetnici poblíž, takže když už to bylo trochu možné, byli jsme u vraku první. Bežně tam je nacpaných hodně lodí a pod vodou davy potápěčů, tohle bylo unikátní v tom, že jsem měl možnost nafotit vrak zcela 'bez lidí' a ještě byla paradoxně skvělá viditelnost. Spadnu tedy rychle jako první na horní palubu, udělám dvě fotky a .. vadná karta. A to pod vodou nevyřešíte ;].
A problém s technikou na expedici znám také dobře, naštěstí to v mém případě bývá jen 'hobby záležitost' a tak se dají použít dnes už i mobily, ono to také natáčí a fotí relativně použitelně. Na vzpomínku na krásné jeskyně a pár záběrů do dokumentu to bohatě stačí.

Ale dokážu si představit, jaký průšvih je to, když je nefunkční technika v situaci, která je unikátní, třeba to focení svatby. Tam to bez plánovaných záloh techniky u profíků asi opravdu nejde, co?
Jan_Spacil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 11. 2022 08:25

Zase bych ty volby značek nebral moc fundamentálně, poměr sil na trhu se neustále mění a pokud člověk bude uvažovat absolutně nestranně, tak by skákal od jednoho k druhému...
Co pamatuji, tak po příchodu DSLR se reálně řešil jen CxN, ze začátku to bylo tak nastejno, pak Canon Nikon naprosto zválcoval. Ale v jisté době usnul na vavřínech a kyvadlo se zhouplo a objektivně v kvalitě obrazu a i možnostech AF se dostal do jasného vedení Nikon, Canon zachraňoval jen počet uživatelů z dřívějška, kterým se do změny nechtělo a tím ovlivňovali i další, ale jinak to byl docela malér (přirozeně ke konci DSLR éry se ale rozdíl zase ztenčoval a třeba poslední 1DX bych možná i dal před profi Nikony).
Sony se dostalo na špici "úkrokem stranou" do MILC, čímž se vyhlo přímé konkurenci a zároveň získalo náskok v této oblasti, volba Sony byla delší dobu spíš volbou MILC proti DSLR (a i když se první Canony/Nikony v MILC objevily, tak logicky nebyly zcela top). Ty současné přesuny zpět jsou spíš o tom, že se i do oblasti MILC s příchodem druhých generací CxN vrátila skutečně přímá konkurence, čímž zároveň vyšly víc na povrch i některé nectnosti Sony. Holt to logicky vede k tomu, že se objevují i "přeběhlíci", bylo by spíš divné, kdyby tomu nebylo...
A to jsem záměrně komentoval jen primární značky a u MILC FF cestu, reálně do toho vnáší (a v historii to bylo vidět ještě více) další zmatky malé MFT či Fuji (to dokonce hned dvěma směry - dotažené APS-C a zároveň větší "super FF").
Tohle celé se nesmí brát tak vážně, skvělé fotky jsou vidět z čehokoli :-)
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka