Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod FotoABC 14. 8. 2022 16:44

Tady je to říznuté, pravá část pro účely vsunutí do diskuze je pryč, ale ukázka, že ostřící body kousek od středu a nahoře ještě Sigmu zvládají, více do strany už je to totálně nespolehlivé. Zde jsou ti cizí lidé vlevo už na f1.8 a DX rozostřeni k nepoznání, jak to správně má být i kvůli žádoucí anonymizaci, ale kdyby byli trochu blíž, tak už je to slabé. I proto je f1.4 o kousek lepší.
_DSC2823_crop.JPG
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 14. 8. 2022 16:46

D500 mi se Sigmou ostří vcelku spolehlivě i do krajů, reálný rozdíl v přesnosti nebo konzistentnosti oproti Z9 byste asi nepoznali, naopak, kolega měl problém s konzistentností Z9 a Sigmy Art při rozpoznávání obličejů, kdy ostřící bod byl spolehlivě na oku, ale zaostřeno bylo jinam. Měl sérii Z9 vyrobenou přede mnou a vykašlal se na kalibraci, na mé sérii i na Z9 funguje každá moje Sigma Art spolehlivě, ale kalibraci AF jsem i na Z9 udělal a vyplatilo se mi to v tom ohledu, že neřeším žádné problémy.

Mimochodem, to víno si pamatuji, bylo cenově dostupné, s nazlátlou barvou a bylo velmi aromatické, s aroma tropického ovoce.

Na co je to zaostřené?
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 8. 2022 17:10

Mě by zajímalo zase o jakou lokalitu se jedná.

Mimochodem já bych se nějakou anonymizací vůbec nezabýval. Jestli je správné pozadí rozostřovat a do jaké míry je víceméně otázkou osobního vkusu.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 14. 8. 2022 17:12

První fotku jsem ostřil na nápis Analivia, druhá je na to oko, které tam zůstalo po ořezu.

-- 14. 8. 2022 18:15 --

Ibiza, klidnější sever. Chystám se ještě na Cala Xuclar večer, jestli se tam stále scházejí zbytky hippies babiček a dědečků nebo jestli je už covid definitivně zničil. Jejich trhy totiž už zmizely.

-- 14. 8. 2022 18:19 --

Zmizely černošské "Cocodero coco anana melón" a otravní černoši prodávající hodinky, brýle a párea, můj známý majitel hotelu vyprávěl jak byly 2020 a 2021 tvrdé a kdo přežil, hojí se letos. Restaurace se domluvily na zavíracích dnech, aby se vzájemně nezničily a nepřebírali si personál, musí méně konkurovat a víc si pomáhat.

-- 14. 8. 2022 18:24 --

Ale zase je hezké, jak malý hotýlek vítá hosty, kteří tu nebyli od roku 2019. I kuchařka a uklízečka vám poděkují, že jste přijeli...
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 8. 2022 17:36

Já jsem Španělsku zůstal věrný a přede dvěma lety poctivě chodil i v těch hrozných vedrech na ulicích v roušce. Ale znám jen kontinentální Španělsko, ostrovy ne. Jednak ostrovy jsou více doménou organizovaných zájezdů, které bytostně nesnáším a za druhé máme rádi trochu větší pole působnosti, půjčíme si auto, vyrazíme na cesty a vystřídáme několik míst.

Vloni jsme dali přednost Francii, letos Brazílii, ale pořád mě Španělsko láká alespoň na pár dnů na podzim. Chybí čas.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 14. 8. 2022 17:51

houghs: nejezdím organizovaně. A z ostrovů si vybírám zapadlejší místa. Dokonce i na Mallorce se dá jezdit po místech, kde nejsou davy. Ibizu projedeš za den křížem krážem, ale člověk už musí vědět, kam odbočit z hlavních tahů. Nejbližší místo u moře, kam dojdeš do divočiny bez lidí,je italská Maremma, tam asi můžeš čekat cokoliv, tam ani na mapě není, co tam je. Jdeš po pláži a mizí známky lidských zásahů. A možná jít kilometr do džungle je o strach. Bývalá malarická oblast, takže tam není dlouhodobě fakt nic kromě přírody.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 8. 2022 19:13

Na ty davy jsme si už zvykli, to by tak nevadilo. Vadí mě organizované zájezdy, kdy je pevně daný program, kterého se všichni musí držet. Ostatně výlet na Corcovado i Cukrovou homoli znamená cestu mezi ohromné davy lidí. To ovšem nebylo nic proti vodopádům Iguazú na argentinské straně. V drtivé většině místních, Evropanů a Američanů tam bylo poměrně málo. Možná jsme měli smůlu a trefili se do nějakých jejich prázdnin, nevím.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 15. 8. 2022 11:44

Podle serveru how2fly se očekává, že nová fullframe bezzrcadlovka Nikon Z8 dorazí za atraktivní cenu v září nebo nejpozději v říjnu. Tento Nikon Z8 bude vybaven stejným 45,71Mpx skládaným snímačem CMOS a procesorem EXPEED 7 jako model Z9.

Žádný Z7 III nebo Z6 III letos nebude, ale Z8 dorazí v září, nejpozději v říjnu. A cena Z8 je poměrně lákavá(nižší, než se očekávalo).

Osobně jsem zvědavý, jak se bude lišit od Z7 a jestli vůbec bude nějaký Nikon Z7 III, jestli to nebude tělo a snímač Z7 a AF modul ze Z9. To by mohlo být hodně atraktivní, s cenovkou cca 100-120 tisíc korun.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 19. 8. 2022 19:26

pemar: zkouším Topaz versus PureRAW versus ACR + Nik. Topaz se mně zdá ještě jako přirozený výsledek, ale PureRAW produkuje buď rozpatlání nebo drsně vymyšlené struktury. Aspoň na těch pár fotkách, co jsem předhodil.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 20. 8. 2022 05:29

Topaz a DxO mají svoje algoritmy a z toho vyplývající přednosti, na pozadí jim běží AI a mají i určitou schopnost se učit. Topaz používám poměrně sofistikovaně, někdy ho nechávám, aby si vybral algoritmus, ale velmi často to dělám tak, že se podívám, jak dopadly výsledky 4 různých algoritmů a vyberu ten, u kterého je výsledek nejpřirozenější, to je důvod, proč jsem Topaz nezavrhl a nepřešel plně na DXO PhotoLab nebo Pure RAW.

U toho Topazu je nevýhoda v tom, že je hardwarově náročný, zejména u souborů z D850 nebo Z9. U 20 Mpx RAWů z D500 nebo Z6 to není tak strašné, časy jsou oproti Z9 cca poloviční. U PureRAW nebo DxO je zase nevýhoda v tom, že nemohu vybírat z různých algoritmů odšumu.

Jinak ten deeplearning opravdu funguje, ale chce to trpělivost, pro učení to potřebuje zpracovat spoustu fotek, řádově tisíce, nefunguje to tak, že to tomu předhodíš dvě rodinné fotky a ono to bude chytřejší.

Já jsem PureRAW zavrhl, protože má stejný algoritmus, jako DxO PhotoLab, který mám koupený a protože preferuji DxO před jinými alternativami.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 20. 8. 2022 08:07

Myslím, že Nik je obecně skvělý, má spoustu zajímavých možností úprav, ale přidání (konkrétně) Topaz Denoise AI se vyplatí. Tento produkt totiž odvádí tak dobrou práci se šumem na mých fotografiích ptáků a zvířat, že i šum vyšší než ISO 6400 (na D500) se dá přetvořit na dobře vypadající fotku. Ohledně Sharpen AI bych už tak pozitivní nebyl, tam je třeba hlídat artefakty a algoritmus, je zatím trochu více nekonzistentní.

U PureRAW mám problém s tím, že na něj musím spolehnout a mám malou kontrolu nad tím, co s fotkou udělá.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 20. 8. 2022 18:01

Topaz Denoise AI už jsem si koupil, protože nejen odšumí, ale dokonce i doostří/zvýrazní v problematickém terénu ISO 800 - 6400. A normálně s ním navážu uvnitř Photoshopu po zpracování ACR, stejně jako jsem spouštěl Nik odšumovač DFine, tak spustím Denoise AI a zatím jsem nemusel odmaskovat zaostřené struktury, protože na rozdíl od Nik DFine, který oslabí kresbu, tak Topaz DeNoise ji zvýrazní. Sharpen AI jsem si nekoupil, protože mě nějak neoslovil. Z DxO jsem zkusil jak trial Pure RAW, tak i ten jejich editor, ale Pure RAW nějak moc tlačí na pilu a dělá artefakty, třeba vlasy jsou pak nepřirozené. No a ten editor ve srovnání s Adobe Camera Raw mě překvapil tím, jak strašně špatně funguje u zesvětlení stínů, ztmavení světel, ... Nevím jestli s tím třeba neumím dělat, ale připadá mně to technicky špatné. Poslední verze Adobe Camera Raw mají IMHO děsně vymakané automatické nastavení - když stisknu tlačítko "Automaticky", tak nastaví šoupátka tak výborně, že je to lepší, než co jsem s nimi dělal dlouhé roky sám ručně. Prostě vhodně to zpracuje zachycený dynamický rozsah tak, aby to nebylo násilné HDR, ale působilo to přirozeně, fotku to rozsvítí. Mám intenzivní dojem, že se Adobe snaží naučit styl, kterým sám pracuji, ale dělat to lépe. Třeba zvýší "živost", ale nezvýší "saturaci". Jenom WB nechá na mně, resp. nastavení z foťáku.

-- 20. 8. 2022 19:16 --

Topaz vpravo - no, celkem pohoda i na nepříliš vysoké ISO. Na hranici mezi vlasy a bokehem si to ještě doostří nejaké zbytky šumu, ale nic, co by bez zkoumání pod lupou byl problém. Trochu to zvýrazní vrásky, ale to už bych chtěl moc, holt pleť progumuju na nějakou vyžehlenější vrstvu. Oči mě vysloveně pozitivně překvapily, protože Nik DFine je v nejlepším případě příliš nerozmaže. Ale tady ten Topaz jim IMHO pomůže, jakoby měl v sobě i ten druhý plug-in v nějakém slabém režimu, tedy ono evidentně jo.
TopazVpravo.jpg
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 22. 8. 2022 09:07

Slyšel jsem z více stran velmi dobrý feedback na Nikon 400/4.5, jak je rychlý, ostrý, lehký, … Zatím to nic nemění na mém rozhodnutí ho nekupovat (400mm je pro moje účely vesměs málo), ale asi stojí za zvážení, pokud někdo chce 400mm.

A viděl jsem Sony 200-600mm na řadě Z přes adaptér, Nikon by snad měl přijít na podzim.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 22. 8. 2022 09:12

pemar. píše:Podle serveru how2fly se očekává, že nová fullframe bezzrcadlovka Nikon Z8 dorazí za atraktivní cenu v září nebo nejpozději v říjnu. Tento Nikon Z8 bude vybaven stejným 45,71Mpx skládaným snímačem CMOS a procesorem EXPEED 7 jako model Z9.

Žádný Z7 III nebo Z6 III letos nebude, ale Z8 dorazí v září, nejpozději v říjnu. A cena Z8 je poměrně lákavá(nižší, než se očekávalo).

Vcera bolo neskoro ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FotoABC 22. 8. 2022 11:24

Svoje konzultace jsem přehodil tam, kam patří:
viewtopic.php?f=212&t=1325442&p=13300684#p13300684
takže dopředu díky každému, kdo k tomu má co říci.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků