Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 19. 6. 2021 04:32

Ono je to hodně asi i o tom adaptéru, jestli ten od Canonu nezpomaluje skla a není s nim žádný problém, tak není co řešit a problém se skly je minimální. U Z řady je zpomalení u F-skel bez diskuse, prostě tam je. Další věc je, že adaptér eliminuje tu výhodu v kompaktnosti a přidává na hmotnosti, což také vidím u malých a lehkých skel jako problém.

Co se nákladů týče, tak předpokládám, že těla bych neprodal za více, než polovinu a objektivy tak za 60-70%, ale ty nové bezzcadlovkové jsou většinou v pořizovací ceně dražší, takže to také asi skončí někde na 50%, celkové náklady závisí hlavně na objektivech, ale 100 tisíc je příliš nízký odhad, více než polovinu z toho by “sežrala” výměna dvou těl, nepočítaje s variantou, že bych si nějakou DSLR a objektivy nechal.

S tom gripem to mám vyzkoušené, že na nošení mi to nevadí (jen se mi to nevejde do batohu, který mám oblíbený a nechci ho měnit).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 19. 6. 2021 05:09

houghs píše: Zásadní ale je to první, obhajitelnost takto velké investice ve vztahu k výsledkům.

Tak tohle neni vubec muj pohled. Kdybych mel mit jen to ekonomicky obhajitelne, mel bych asi nejaky zakladni model zrcadlovky + nejaka skla, nosil bych to ve skolnim batohu atd. Krom toho, ze me bavi foceni me bavi i porizovani zbytne fototechniky. Je to pro me o delani si radosti v pripade fototechniky porizovanim veci,o kterych rozhodne nemohu rict, ze by nezuatezovaly me finance, ale finance sem resit nechodim :) Jinak moc hezky prispevek se ti povedl :)
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 6. 2021 05:56

Mám to s tou zbytností stejně, ale vidim i ten ekonomický aspekt v tom smyslu, že mi ta investice musí něco adekvátního přinést, radost z nové techniky …
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 19. 6. 2021 08:46

houghs píše:Mě při diskusích DSLR vs. MILC hodně překvapuje ta vášnivost a někdy i agresivita. Je na obou stranách, ale mnohem silněji to vidím na straně těch co si pořídili MILC. Nevím úplně proč. Na dpreview bylo zajímavé si v diskusích přečíst příspěvky majitelů DSLR, kteří zdůvodňovali proč nepřejít na MILC a ty argumenty se dost liší od těch co musí "vyvracet mýty majitelů DSLR". V první řadě přechod na nový systém je velmi nákladná záležitost, ani ne tak v samotném přístroji jako v objektivech. Roky budovaná sestava, která v pořádku slouží by se měla prodat s velkou ztrátou a pořídit nová za velké prachy. V našich podmínkách je to investice nad 100K minimálně. A kvůli čemu? Kvalita výstupu je k nerozeznání. Problémy FF/BF, ostrost zkoumaná na 100% zvětšení, histogramy a já nevím ještě jaké argumenty jsou hodně slabé. Já jsem u 1.8 objektivů 35 a 85 na plnou díru ještě žádný problém s FF/BF nenašel a nemám ani žádnou korekci. Možná tam i je a je mě to úplně jedno. A když už někdo porovnává výkon AF, je nutné porovnávat aktuální modely, takže určitě ne D750. Na D7500 mám špatně zaostřených fotek tak 5 z tisíce. Jsou tady ještě další argumenty jako OVF (EVF není lepší nebo horší, je jiný), výdrž baterie (350 fotek na nabití u nové baterie problém je, 750 je OK) a chybějící skla. Zásadní ale je to první, obhajitelnost takto velké investice ve vztahu k výsledkům. A možná i ta podrážděnost některých majitelů MILC pramení tady, možná mají nějaký pocit že někdo jiný by nějak chtěl naznačit, že to rozhodování o přechodu nemuselo být úplně racionální. Co kdyby to tak slyšela manželka, kterou je už tak těžké přesvědčit že ty nové fotky jsou mnohem lepší než ty staré a že je asi úplně slepá že to nevidí.

Naštěstí ta agresivita není problém zdejších diskutujících, tady se ta úroveň stále drží a snad to tak zůstane.


Do jaké kategorie bych spadal já? Digitální zrcadlovku Minolta 5D z roku 2006 jsem v roce 2012 vyměnil za hybrid Sony A77. Původní FF objektivy jsem neměnil, přikoupil jsem tři nové APS-C objektivy, protože jsem chtěl snížit vláčenou hmotnost a staré objektivy jsem nechal ležet ve skříni. Po dalších 6 letech jsem vybíral foťák podle následujících kritérií: FF (kvůli šumu, vysokému ISO protože A77 šuměla dost a DOF), co nejmenší hmotnost (A77 byla zbytečně velká a těžká) a s AF na úrovni původní A77. Vybral jsem tehdy A7III a dnes bych vážně uvažoval o R6 i když ta už dle mých kritérií dost velká.
Kde je tam nějaké kritérium DSLR/bezz.? A pokud se týká ospravedlnění si nákupu, tak tam je to hodně o té radosti z techniky i když, když se tak na svou původní techniku dívám, jsme hodně polepšil i technické kvalitě fotek. Z 6MP -> 24MP -> mnohem menší šum.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 6. 2021 17:11

Neoficiální debut R3 na summitu G7: :-)

https://www.digitalcameraworld.com/news ... ynW8npCIcA
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 6. 2021 18:13

Pracovní nástroj zahajuje službu válením na pláži ... :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod runner42 21. 6. 2021 07:42

Davidof píše:Pokud dáš na R5 redukci, tak s EF 70-200 budeš mít těžiště prakticky stejný, jako u 5D, spíš bude dokonce blíž k hlavě. To je normální mechanika, nic jiného.


No jistě, snížením hmotnosti těla a pouze částečným přidáním hmotnosti instalací redukce se těžiště posune směrem k hlavě, to dá rozum. :oboze

Asi jeden ze tří zázraků bezzrcadlovek. Teď už nic nebrání jejich blahořečení. :D
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 6. 2021 08:03

runner42 - zkus se nad tím ještě jednou zamyslet...
Jednak si nakresli, jak asi vypadá výslednice sil proti těžišti, ale za druhé i nad hmotností jako takovou. 5DIV váží 890g, R6 jen 680g, ale adaptér je 110g, tedy 790g. Rozdíl tedy v reálu dělá jen 100g a když vezmeš rozložení váhy, tak to opravdu nejspíš vyjde hodně podobně - prosím o vysvětlení, proč k tomu potřebuješ zázrak?
A u R5 se základní hmotností 738g a tedy cca 850g s adaptérem už bych se i docela vsadil, že těžiště se naopak posune mírně dozadu a pokud bys byl na těžiště extrémně háklivý, tak bys měl problém opačný...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 6. 2021 08:27

runnere, Tomáš mě předběhl, není to žádný zázrak, fakt je to jen mechanika.

Klidně bych ti to spočítal, ale vidím, že se ti zrcadlovka drží dobře a bezzrcadlovka ne, takže teoretické výpočty těžiště jsou irelevantní :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 21. 6. 2021 09:12

Canon RF 14-35mm f/4L IS USM lens to be announced soon :
https://photorumors.com/2021/06/20/cano ... nced-soon/
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 21. 6. 2021 09:59

Je to sice ve vláknu o Canonu, ale když se to tu tak hezky rozjelo, tak přidám svůj pohled DSLR/MILC. Každý, ať si samozřejmě fotí tím, co je mu nejblíže a s čím se mu nejlíp pracuje. Já jsem jel paralelně D750 a X-T2, ale postupně převážilo používání X-T2 - např. už jen kvůli focení na dlouhé časy, kdy D750 "neumí" více než 30s a to je fakt pruda. Dopočítávat a pak stopovat dálkovou spoušť se mi fakt nechce. Nosím brýle a mám cca 4 dioptrie na každém oku a byl jsem vždy zastáncem OVF, ale po vyzkoušení Z6 musím směle uznat, že do D750 se mi už moc dívat nechce ... prostě ten EVF v Z5/6 je fakt hodně návykový a pro nás "slepejše" dalo příjemnější.
Takže za mě už nyní převažují výhody MILC a vlastně si ani neumím sám odpovědět na otázku, v čem je DSLR dnes lepší. Rozdíly ve výkonu AF jsou spíše úsměvné a v praxi zaznamenatelné tak možná pro 50 fotografů na celém světě. Pokud se tedy člověk trefí do zasklení bez adaptérů u dané značky (což není občas úplně jednoduché), tak bych už dnes do DSLR nešel.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 6. 2021 10:22

Dioptrickou korekci snad má každá zrcadlovka, ne?
Mně u mojí FF DSLR vyhovuje ten optický hledáček, je velký jak plátno v kině a moc příjemně se do něj kouká.
Baterka je k neutahání.
Mám závislost na zvuku zrcátka.
A zatím jsem neměl v ruce bezzrcátko, které by se 6D Mark II vyrovnalo v responsibilitě. Vždy tam ten minimální lag byl.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noxx_cz 21. 6. 2021 10:25

Dioptrickou korekci ano, ale pocitově se mi prostě líp dívá do Zka než do D750. A fakt jsem byl vždy velkým zastáncem OVF.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 6. 2021 11:09

Nějaký lag je vždycky mezi nějakým jevem a jeho zobrazením v EVF, už je to dost potlačené, ale pořád to není mimo vnímání.

Co se týká lagu mezi zmáčknutím spouště a vyfocením fotky, tam teda myslím, že R6 i R5 jsou vysloveně excelentní. Ale možná je 6DII ještě excelentnější :-)

A v kontinuálním AF (ale to je jen určitá podmnožina využívání) si myslím, že je 6DII těma novýma foťákama jednoznačně překonaná.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 21. 6. 2021 11:11

tomashr píše:runner42 - zkus se nad tím ještě jednou zamyslet...
Jednak si nakresli, jak asi vypadá výslednice sil proti těžišti, ale za druhé i nad hmotností jako takovou. 5DIV váží 890g, R6 jen 680g, ale adaptér je 110g, tedy 790g. Rozdíl tedy v reálu dělá jen 100g a když vezmeš rozložení váhy, tak to opravdu nejspíš vyjde hodně podobně - prosím o vysvětlení, proč k tomu potřebuješ zázrak?
A u R5 se základní hmotností 738g a tedy cca 850g s adaptérem už bych se i docela vsadil, že těžiště se naopak posune mírně dozadu a pokud bys byl na těžiště extrémně háklivý, tak bys měl problém opačný...


Nemyslím si, že je to správný výpočet. Váhu adaptéru je nutné přičítat k váze objektivu, ne těla. Ale ani tak to není úplně tak jednoduché, protože záleží i na konstrukci samotného těla, zda je těžší a jak, zadní polovina vůči té přední. Lehčí tělo spolu s adaptérem proti těžšímu musí mít posunuté těžiště, směrem dopředu, počítame-li s podobnou váhou objektivu. I rozložení váhy objektivu je nutné vzít v potaz, je rozdíl zda váha je na bajonetu či na přední čočce. To je teorie, v praxi je nutné si to vyzkoušet. Podle obrázků se někdy také těžko orientuje, protože řada nových objektivů je z odlehčených materiálů a fakticky je to těžiště více posunuté k tělu než by oko na první pohled odhadlo. Objektiv může působit ve vztahu k tělu velmi mohutně ale ve skutečnosti to až takový problém při držení být nemusí.

Jinak ten můj příspěvek nebyl o DSLR vs. MILC, co je lepší. Tak otázka nestála. Otázkou byl přechod od jednoho systému k druhému, tady to bylo od DSLR k MILC, ale klidně se to vztahuje k přechodu třeba od Sony ke Canonu. Podstatou je, že jsou s tím spojené obrovské náklady, a to je ta zásadní námitka majitelů DSLR. Byla tady zmínka, toto není místo, kde se mají řešit finance, ale finance jsou neoddělitelnou součástí. Bohužel, bez nich to nejde. A pokud mám vydat tak obrovskou částku, tak by měl být vidět ten efekt. Tak třeba tetičce se pochválíte, že jste si koupili nový foťák, který je super a který s objektivy stál 150 K. Tetička se podiví proč, protože ty fotky se starým foťákem byly výborné a nedokáže si představit v čem by ještě mohly být lepší a že za toto zlepšení bylo nutné investovat tak velké peníze. A tetičce je potom nutné třeba na fotografiích - papírových, na mobilu nebo velkém monitoru vysvětlit kde ten rozdíl na fotkách je. Pokud to bude fotka z deset let starého foťáku proti tomu dnešnímu (oba dva přístroje podobné úrovně), tak fotky, na kterých ten rozdíl budete schopni prezentovat pravděpodobně najdete a chápavá tetička to možná i uzná. U pět let starého foťáku mohou nastat problémy. A pak nezbyde než kápnout božskou a přiznat se, že jsme si vlastně chtěli udělat radost a že fotografové trpí takovým zvláštním syndromem, který se nazývá GAS. Trochu trapná situace nejen před tetičkou, ale také před sebou samotným. A to není jen tetička, je tu otázka jak se vypořádat a obhájit takový výdaj v rámci rodiny. Nevím jak fungují rodinné finance jinde, v mé rodině je měšec společný a není podstatné co kdo do něho vložil. Vždy se o větších výdajích rozhoduje společně. Pokud jede každý za své, jasně, žádný problém, ty si kup co chceš a já taky. Lednice, inkaso a hypotéka napůl. Jedno dítě já, druhé ty. Pokračovat nebudu, možností je spousta.
houghs
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků