Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 5. 2021 06:13

Mě přijde proostřená úplně dostatečně :-)

Ta 135/1,4 už byla předpovídána na letos, tohle je 130/1,4 ... je otázka, zda se jedná o stejný objektiv.

Trochu jsem si na ni myslel, otázkou je, jestli vůbec vyjde a jestli bude reálně k dostání.

Ty "velký bílý" jsou sice jako na světě, ale do obchodů jdou až v červenci, ovšem bez záruky. Ve vzduchu je Olympiáda a volné kusy vlastně nejsou.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 1. 5. 2021 10:18

pavelmeli: moc pekne hracky :) Tak hlavne a dobre a dlouho slouzi ;-)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JardaB1 7. 5. 2021 12:49

Patent: Canon RF 20mm f/1.8 L and RF 24mm f/1.8 L :
https://www.canonrumors.com/patent-cano ... mm-f-1-8l/
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 7. 5. 2021 13:45

Díky cport :)
Nějak není moc času na focení... :( Když zrovna nejsem v práci a ten čas by se našel, tak jsou podmínky na focení o ničem. Dá se však říct, že už mám na R6 (skoro) vše nastaveno podle mých potřeb a už ani nepociťuji rozdíly mezi (bez) a zrcadlovkou.
Příští víkend dorazí pražská vnoučata, takže to bude první opravdová zatěžkávací zkouška. Pak jedu do Brna za dalšími vnoučaty a to bych se taky chtěl zajet podívat na vybrané lokality Moravského Toskánska (loni jsem měl smůlu a pro mlhu jsem nic nenafotil).
Takže po 15-ti dnech s novou hračkou plná spokojenost, smířil jsem se s několika malými muškami a celkově beru nové bezzrcátko jako posun správným směrem :)
Ten objektiv od Sigmy 20mm/f1.4 mě přímo nadchnul i z těch několika málo fotek, co jsem jej zkoušel. Navíc mám radost, že ostří přesně i na 5D, takže moje obavy z BF/FF byly zbytečné.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 10. 5. 2021 18:00

Vyhodnocení prodeje a plány Canonu... https://ymcinema.com/2021/05/10/canons- ... s-cameras/

Konečně víkend k focení a zkoušení nového těla a samozřejmě jsem se nevyhnul k srovnávačce s mým "starým tělem" 5DiV
Konečně jsem mohl pořádně vyzkoušet eye AF animals (ptáky) a musím uznat, že do cca 30m s objektivem 70-200 + TK 2x u statických a nebo pomalu se pohybujících objektech od velikosti holuba, kachny, středně velkého psa, kočky a větší, je na skvělé úrovni i když taky se tu a tam zaostřit hned nepodaří.
5D takovou úspěšnost nemá, ale u dobře zaostřených fotek je výstup při stejných podmínkách a nastavení expozičních hodnot +- stejný (u 5D se však dá navíc udělat výřez).

U pohybujících objektech - letovek se však úspěšnost ostření u R6, podle mých prvotních zkušenostech, hodně mění.
Jednak AF (je jedno jestli bod anebo po výběru více ostřících bodů) při průletu třeba holuba, ve většině případů není schopen na něj zaostřit a to nemluvím o vlaštovkách sýkorkách vrabcích. Pak když se "chytne" tak už se drží i když je za ním členité pozadí, ale v tomto ohledu je na tom 5D o dost lépe.
Vadí mi taktéž malá pohotovost k focení, když jsem si ještě nezvykl namačkávat spoušť dříve, než zvednu R-ko k oku aby se foťák probudil... EVF docela dlouho trvá než se rozsvítí, u 5D vidím a fotit můžu okamžitě.
Stabilizaci mám pořád vypnutou a taky zavřený LCD.

Další problém je, že i když se AF chytne a začnu na H+ fotit dávku, ztrácím v EVF přehled, kde rychleji letící objekt je a po 3-4 fotkách holuba (kachny), už mám další fotky prázdné bez objektu... Davide a landove a další, co fotí letovky bezzrcátkem, nechápu a jak tohle řešíte a máte skvělé výsledky. Protipohyb to není problém, ale při švenku 5D fotí líp, i výsledky jsou o dost lepší.
Je mi jasné, že velmi důležitou roli hraje i technicky skoro 20 let staré EF sklo ve spojení s TK. RF 70-200 a nebo 100-500 budou na tom podstatně lépe.

Taky jsem zjistil a potěšilo mě to, že R6 v pohodě zvládá ostřit i rychlý protipohyb s eye AF při přezoomováním objektivu, což třeba 7Riii a ani první R-ko Canonu neumělo (cca před 2mi roky, třeba to později vyřešil nějaký FW). Kvituji možnost R6 nabíjet baterku ve foťáku z powerbanky, což předtím nebylo.

Takže vím, že na divadlo, částečně reportáž, koncerty, dovolenou a nenáročný sport mám R6, na akční focení rychlého pohybu 5D a na svatby jednoznačně obě těla.
Docela se těším na vnoučata a novému foťáku dám další víkend dostatečně zabrat a plánuji zoopark v Chomutově. Snad počasí nebude proti.

Jedna ze včerejšího "kachního" focení (statický objekt) s R6 70-200 s TK 2x, 1/2500, f 5.6 a iso 500, bez ořezu...

Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 5. 2021 18:07

Pavle, určitě si LCD dej obráceně. Při LCD zavřeném je nastartování EVF výrazně pomalejší, než při otevřeném.
Proč je to tak, netuším.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 5. 2021 18:07

K tomu ztrácení objektu kvůli lagu hledáčku - o tom jsem psal v článku o Olympusu ( https://blog.fotozona.cz/2021/03/olympu ... ocnim.html ), u Canonu to bude hodně podobné. Můžu tě ale uklidnit, že se to dá hodně naučit, prostě si po nějaké době zvykneš, že jedeš za objektem plynule trochu víc intuitivně a méně podle toho, co vidíš. Já vím, že to zní strašně, ale je to fakt spíš o zvyk, mě se u Oly pro přechodu z DSLR s OVF dělo to samé, ale po nějaké době mi to nějak přešlo do krve, že tento problém prakticky zmizel.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 10. 5. 2021 18:12

Díky za rady, njn člověk se učí každý den :)
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 5. 2021 18:19

Ještě k tomu sledování - ono to zní hůře, než jak to pak funguje v praxi, v reálu to není tak strašné. Dokonce to může i prospět kvalitě tím, že se naučíš jet za objektem víc automaticky než na to myslet a korigovat podle zpětné vazby co vidíš.
Ale jako ano, nedá se popřít, že EVF nějaký lag má a OVF v tomto pořád má výhodu a zrovna u BIF je jedna ze situací, kdy to trochu víc vyplave na povrch, bohužel :-( Řekl bych, že při pouhém sledování ten lag už dnes problém není možná vůbec, ale když se k tomu přidá závěrka a tím jisté "rozfázování", tak pak to pořád cítit je.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 5. 2021 18:24

Pokud bys fotil letovky s rozmazaným pozadím, nebo proti obloze, dej tam elektronickou závěrku a to sledování bude mnohem snazší.

Ale pokud bys je fotil někde ve městě, nebo proti jakýmkoli svislicím, tak při panningu uvidíš kácející se linie.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 10. 5. 2021 18:58

pavelmeli píše:Další problém je, že i když se AF chytne a začnu na H+ fotit dávku, ztrácím v EVF přehled, kde rychleji letící objekt je a po 3-4 fotkách holuba (kachny), už mám další fotky prázdné bez objektu... Davide a landove a další, co fotí letovky bezzrcátkem, nechápu a jak tohle řešíte

Nuz...musime sa s tym naucit zit. Bohuzial nic ine neostava. Ale za tie viac ako 2 roky so Z6 ma to stale riadne stve. Takisto ako ma stve uspavanie fotaku.
Nastastie som dal D500 prec, takze nemozem si pripominat, ako by to malo spravne fungovat :-P
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 5. 2021 19:28

On Pavel asi myslí zapnutí EVF při přiložení k oku, ne úplné uspání. Podle mě ale ten start EVF při otevřené poloze LCD je úplně bleskurychlý, jakmile dáš oko k hledáčku, tak tam obraz je.


Co se týká trasování ptáků v letu proti blbému pozadí (tedy potenciálně blbá fotka :-) ), tak nejběžnější scénář, který vidím, je podobná sekvence.

Focená je kamarádovo příšernou plastovou Sigmou 150-600 Contemporary s dieselovým ostřícím motorkem :-)

Ty fotky jsou tak jak vypadly z RAWu, jpeg má kompresi 70 v C1, kvůli velikosti.

Je to nic moc kvalita, spíš kvůli náhledu, jak funguje ten tracking při elektronické závěrce a 20sn/s (nekontroloval jsem).

https://ibb.co/album/cxh7q7

S čím je ale nutno počítat, a obhájci bezzrcadlovek (jako já) o tom moc nemluví, je fakt, že bezzrcadlovky jsou horší při ostření na malý cíl ve chvíli, kdy je hodně rozzostřeno. Tam je DSLR lepší.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 10. 5. 2021 22:10

Davide, vůbec mě nenapadlo, že to může s tím otočeným LCD takhle fungovat a zítra na zahradě zkusím přikrmované brabčáky, sýkorky atd... Snad to bude fungovat i když mám náhled poslední fotky zakázán. Taky zkusím i tu elektronickou závěrku, ještě jsem to zapnuté neměl a taky ani netuším, jestli funguje video :)

Tomáši díky za odkaz a souhlasím s tím že využití kladů bezzrcátka vyžaduje více času a praxe, takže zkoušet, nastavovat a fotit :)
Faktem je, že letovky primárně nefotím, ale vždycky mě lákalo a láká fotit jakýkoli pohyb a trochu se mi ulevilo, že v tom nejsem sám a je to opravdu jen o tom trochu se přizpůsobit a vyzbrojit trpělivostí... ono se to časem vsákne.
Zatím se cestou landova jít nechystám a 5Dčko nechám s tím, že uvidím s čím Canon přijde (jaká bude R3), ale vypadá to že nějakou dobu mi bude tato kombinace vyhovovat.
Ještě jednou díky za cenné rady.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 5. 2021 04:41

Na ty vlašťovky doporučovali nastavit v kartě AF/3 Sledovací citlivost -2 a Zrych/spom. sledování +2

Můžeš to nastavit u kteréhokoli Případu, jiné hodnoty neobsahuje a samozřejmě to jde resetovat :-) Logicky to asi patří do dvojky.

Tohle nastavení se snaží sledovat subjekt i když je chvíli stíněn a snaží se reagovat velice rychle na jakoukoli změnu směru a rychlosti.

Ty hodnoty jsou podle všeho spíš vhodné pro ty vlašťovky, které lítají jako blázni, než pro normální rychlé ptáky.


Ostatní doporučená nastavení jsou klasická - čas, limiter, stabilizace


Je tedy zajímavé, že se 100-500 tomu ambasadorovi nebo co je, vycházely ostré fotky i se stabilizací zapnutou na 1, ale u těch EF objektivů bych ji asi vypnul.

Popravdě řečeno, s tím dvojkovým TC je rychlost ostření zpomalená, alespoň teda u 300/2,8, tak nevím, jak to bude s 70-200.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 11. 5. 2021 06:11

To, o čem zas nemluví zastánci DSLR s výkonným AF je fakt, že ani dobře zaostřený malý pták na velkou vzdálenost není výhra, zejména pokud fotíte na vyšší ISO (na nízké pomůže ořez nebo Gigapixel AI). Jinými slovy, někde na Srí Lance, kde je hodně světla, to funguje, ale na Máchově jezeře pod mrakem ty fotky můžete většinou rovnou poslat do koše.

Jinak mne pozitivně překvapilo, jak dobře si trackování Canonu poradilo s těmi létajícími vlaštovkami, i když tam podle mne záleží hodně na fotografovi, mně se 500mm mnohokrát nepodařilo vlaštovku na obloze vůbec najít, natož trackovat, protože než jsem jí dostal do záběru, byla někde úplně jinde. Asi by bylo lepší dát foťák na stativ a použít kolimátor, mít sestavu ve stylu protiletadlového kulometu.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků