Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 14. 4. 2021 14:50

OT, ale neda mi to uz dlhsiu dobu. A po aktualnom uvedeni dalsich Canon RF skiel ma to uz vyslovene s*re !!!
Od Nikonu stale len hlasky, ako budu uvadzat do roka XY skiel pre Z system...vysledok stale "0". Canon ziadne velkohube vyhlasenia, ale skla seka jedno za druhym.
Nikon namiesto toho oznamuje, ze nejaky zakladak all round zoom je opat skladom...nonsens.
https://nikonrumors.com/2021/04/13/the- ... tock.aspx/
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 14. 4. 2021 15:42

Tu je asi rozdiel v zdrojoch. Mat Nikon, sere ma to tiez (ono ta ich situacia zase nie je o tolko lepsia nez v Olympuse), ale fakt je, ze Canonu stihat proste nemozu co ako velmi by chceli.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 4. 2021 15:43

To je asi podle individuálního vnímání. Mně současná nabídka RF skel nevyhovuje, protože to jsou buď velmi drahé high-end modely nebo naopak dost levné kompromisní záležitosti, které bych si prostě z principu nekoupil, protože vím, že bych je chtěl časem nahradit něčím lepším. Další věc je, že Canon má úplně stejně jako Nikon problémy s dostupností RF optiky, aspoň to tedy píší uživatelé do diskusí, že např v USA je těžké sehnat větší část z aktuálně představených RF skel. Takže si spíš myslím, že to je zase o tom zelenějším trávníčku u sousedů. Canon má aktuálně představeno víc teleobjektivů, ale je na tom hůř u kratších ohnisek, zejména v kategorii dostupnějších ale kvalitních, které třeba zrovna já kupuju. Nicméně je jasný, že je potřeba, aby Nikon přitlačil, protože nemůže dlouho přesvědčovat lidi, že Fková skla na FTZ jsou rovnocené řešení k nativním.

-- 14. 4. 2021 16:45 --

Zkuste se podívat na počty, před vydáním těch tří obejktivů dneska vedl Canon jen o 1 objektiv. To se mi nezdá, že Nikon je nějak extrémně pozadu. Jde jen o strukturu nabídky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 14. 4. 2021 15:47

Na Canoních diskusích si přesně na tohle lidi stěžujou (myslím na tu střední třídu nabídky)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 14. 4. 2021 16:04

Ja jsem taky dospěl do stadia lehké frustrace a nějak se mi ty drobnosti nascitaly do fáze, že realne přemýšlím, jak poskladat výbavu u Sony, protože u Nikonu by byly některá řešení pro mě dlouho jen kompromisní, což mě dost štve při nákupu techniky, mam domluvené jedno foceni během pár týdnů, takže nemůžu udělat úplně radikální krok hned, ale do měsíce to nejspíš bude.

Hlavně se pořád nemůžu srovnat s tím, že mě na Zetka přijdou sympatictejci zoomy než me oblíbené pevné objektivy. Na Sony dnes stojí z druhé ruky super peníze 50 1.4, která pro mě subjektivně nemá u Nikkoru konkurenci. 85 1.4 GM má zajimavy obraz a velikostně je přijatelná, moje 105 1.4 a FTZ už tolik ne a podle trendů nových Z Nikkoru čekám, že svetelnejsi 85mm bude veliká a hodně dráha. Zony 35 2.8 se mi líbí taky. Loxie, které jsem chtěl postupně na Ztko přes redukci jsem zjistil na Fredmiranda, že přes adaptér jsou horší v rozích, takže pro mě další minus. Do toho se mi úplně nelíbí z pár duvodu Nikkor 14-30, laowa 12-24 nepřichází a Sony má 12-24 F4. Do toho všeho přidat Sony 24-105 F4 a Sigmu 100-400 nebo Tamron 70-300 a mám vystaráno.

Lákají mě pevné objektivy kvůli zajímavejsimu obrazu, kontrastu, barvám, zajímavému bokehu, v případě pevných Nikkoru Z vidím častěji posun spis v technických kvalitách obrazu než vyloženě estetice, ale to už je hodně subjektivní.

Jediná moucha na tom přechodu je, že bych dočasně musel vydržet se Sony A7rII nebo A7 III, spíše to Rko.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 4. 2021 16:24

To si musí každý spočítat, co získá a oč přijde. Mně skvěle vyhovuje S 1.8 řada a vůbec si nemyslím, že by to byly nudné objektivy, jsou mnohem lepší než Fkové verze a vyloženě si užívám barvy a že obraz nepotřebuje prakticky žádné korekce aberací. V jiném systému (C nebo S) bych v žádném případě nezískal stejně konzistentní sadu, i u Fuji jsou stejně světelné řady objektivů každý pes jiná ves. Pak jde o to, jak to má kdo rád, jestli mu stačí jeden super kus a jiné ohnisko si pokryje něčím úplně jiným nebo vůbec. Ohledně té divné hvězdy u 14-30, taky jsem kvůli ní váhal, ale pak jsem si upřímně přiznal, kolik fotek se sluncem, kde by se projevila, udělám. Dost málo. Taky bych nerad zbytečně měnil blesky a objektivy na makro. Za perfektně funkční věci bych utržil srandovní částku, která by nestačila na nic rozumného u konkurence, například cena nového Canonu 100/2,8 L RF mě šokuje, i když zvětšení 1,4:1 je něco, co bych vážně ocenil. ...U Sony ve spojení s různými MF skly se často mluví o velké tloušťce Sony snímačů a tím horší IQ z neoptimalizovaných objektivů než u N, F nebo C.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 14. 4. 2021 16:39

Tak aj mne sa aktualna rada Z skiel naozaj pozdava, zakladny 24-70/4 je naozaj podareny, takisto 14-30/4 a mam aj vybornu Z 35/1,8. Co ma ale dlhodobo frustruje je absencia teleskiel. Ostava mi len verit, ze to cakanie na Z 200-600 nebude nekonecne.
Menit Nikon za inu znacku urcite nebudem, Nikon mi z hladiska obrazoveho vystupu, upravy RAW v LR ako aj menu fotakov absolutne vyhovuje...no a bola by to aj financna "samovrazda".
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 14. 4. 2021 18:27

Sada F1.8 skel na Nikon Z urcite unikatni napric bajonety je, ale je to vsechno o preferencich, me bohuzel nechava docela chladnym. Libi se mi objektivy se zajimavym obrazovym vystupem, pak nemam problem odpustit jim ruzne obrazove aberace, dalsi hledisko je pro me velikost, ale kdyz me objektiv obrazove zaujme, nemam problem nosit i vetsi kousek.

U Nikkoru 14-30 je pro me nejvetsi prekazka ta hvezda, tvar bych jeste zvladl, i kdyz se mi nelibi, ale casto je proste jak nalepena hodne vyrazna, nevim jak to popsat, ale chovani v protisvetle mi moc nesedi. Ted mam Laowu 15mm F2, ktere vlastne nemam co vytknout, ale chci budto zoom nebo o neco delsi ohnisko, u Sony bych sahl po 12-24 F4, Batisu 18. Kdyby na Ztko byly Sigmy, tak bych koupil Sigmu 14-24.

Hodne pouzivam 24/25mm ohnisko, uz na DSLR jsem mel vazne rad Nikkor 24 2.8D, ted pouzivam Distagon 25mm, ale s FTZ to je oproti Loxii na Sony neporovnatelne obri. Kdyby byla Sigma, dokazu si predstavit i tu novou 24mm F3.5, ale Loxia me laka precijenom vic. Tady se na Nikon nabizi i ty Biogony, ktere budou na Nikonech lepsi nez na Sony, ale neni to uplne krajinarske reseni, je to asi vic street zalezitost, Loxie jsou univerzalni. Z 24 1.8 je velky a barvy a kontrast jako loxie podle me nema. V zaloze je i moznost Batise 25mm, ktery se mi taky docela libi.

Hodne fotim i 50mm objektivy a tady se mi Nikkor 50 1.8 Z libi asi nejvic z te cele rady, ale i tak mi prijde, ze obrazove Planaru 50 1.4 ZA nesaha po kotniky a Zony 55 1.8 se mi libi taky vic.

85mm u Ztka mi prijde projevem hodne podobna 85 1.8G, technicky samozrejme lepsi, ale ten projev me na zadek neposadi, 85 1.4 GM je jinde. Tady bych si asi na Nikonu vystacil s Voigtlanderem 75 1.5. Nikkor cekam ze prijde s 85 1.8 a podle te 50 1.2 hadam ze bude velika a draha, bazarove GMko se da v pohode sehnat do 30k.

Co se tyka tlousky senzoru, tak jsem to ze zacatku bral jako velkou vyhodu Nikonu, ale nakonec jsou pro me zajimave objektivy budto ve variante Loxie nebo Voigtlander, ktere se casto delaji ve variante primo se Sony bajonetem.

Realne vim, ze se pripravim o lepsi telo u Nikonu, lepe postavene, lepsi hledacek, lepsi menu, IBIS, ale to se srovna, pokud casem koupim A7R4 nebo A7IV a radsi dam prednost objektivum.

To je muj subjektivni pohled, ktery se mi posledni tydny omyla v hlave. Na jednu stranu mam Nikon fakt rad, ale na druhou stranu ted asi cili na trochu jineho zakaznika. Musel bych poridit neco jako Fkove 28 1.4, 58 1.4 a 105 1.4, coz s FTZ proste neni ono. A dalsi plus je, ze nakupuju vybaveni skoro vzdy bazarove, takze prechod me nebude stat v podstate nic.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 4. 2021 19:49

Když se začal dostávat 85/1.8 S mezi lidi, díval jsem se jako zájemce o něj na fóra, a na jeho vlákně na fredmirandě se někteří vyjadřovali, že jim renderignem připomíná jejich 105/1.4. Ale ten nemám, takže neposoudím. Zato čím déle mám 85 S a fotky z různých situací, tím víc mi připadá jiný a příjemnější než 85/1.8 G z hlediska atraktivity obrázků. Obecně mě ale tahle delší zplošťující ohniska zase tak neberou, raději fotím s 35 nebo 50. Do budoucna, až Nikon zalepí díry v ohniscích, si myslím, by bylo fajn, kdyby zkusili nějakou "Art" řadu ve stylu Fkových 28/58/105 v f/1.4 světelnosti a nějaké rozumné velikosti. Koneckonců, jestli chtějí konkurovat desítkám verzí, které má v tom rozsahu Sony, nic jiného než mít taky několik řad fixních ohnisek jim nezbývá.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 15. 4. 2021 06:33

Aktualne som sa dostal k nejakym neocakavanym € a ja ich nemam v Z systeme za co minut :-\
Ziadny Z8 na obzore, ziadne Z telesklo na obzore...esteze som predal D500, pretoze inac by som uz asi mal v kosiku 500PF.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 4. 2021 07:14

Je to trápení teda :-)

Hlavně bacha aby se o tom nedozvěděla paní von Landov :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod landov 15. 4. 2021 07:32

To je TOP secret.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 4. 2021 09:15

landov píše:Aktualne som sa dostal k nejakym neocakavanym € a ja ich nemam v Z systeme za co minut :-\
Ziadny Z8 na obzore, ziadne Z telesklo na obzore...esteze som predal D500, pretoze inac by som uz asi mal v kosiku 500PF.


OM Digital ma novy diktafon ;-]
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 15. 4. 2021 10:06

Landov: neboj, jednou se toho Nikonu 200-600mm určitě dočkáš ;-)
Jinak chtěl bych řešit "problém", že nemám za co utratit peníze :D
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 15. 4. 2021 10:12

No pozor...to je momentalny stav a ak ten 200-600 sa neobjavi v dohladnej dobe, tak tie € sa rozkutalaju tak nejak prirodzene...a potom uz ani ja nebudem riesit ten problem, ze za co utratit, pretoze uz nebude co utratit :-)
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků