Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 5. 2019 09:09

Niekedy je to o hubu s tou mechanickou, el.prvou lamelou a tichou, to je pravda, najlepsia by bola automatika na mechanickej/el.prvej lamele od napr. 1/800s. Uz som sa naucil prepinat to tak nejak automaticky, je to vlastne jedina taka starost pri foteni, ktoru by som asi ani nemusel tak velmi riesit...

Idem skusit podla poradia

Ticha zavierka:
ANO ak chces byt uplne tichy - Kostol, odobierka a miesta s pridozenym svetlom, fotenie bez blesku, cas medzi 1/60-1/125 (prirodzene svetlo bez limitu)
Projektory - je to nutne ak nikoho nerusis, pri projektore treba aj s mechanickou/el.prvou lamelou opatrne
NIE - ticha uzavierka + blesk sa nedaju kombinovat, aj kvoli tomu ma A9 mechanicku uzavierku.
NIE - rychly pohyb a sledovanie pohybu vadi velmi bez ohladu na cas uzavierky.
Pohyby ludi v relativne statickom zabere nevadia, resp. nie je to vidiet - aspon sa mi to este za poslednych asi 300-400tis fotiek neregistroval.

Elektronicka prva lamela:
Vypnut pri foteni vonku na f1,4 az f2 a casoch nad 1/1000s kvoli kazeniu bokehu
Vypnut pri foteni vonku s kratkym casom a bleskom (napr. 1/2000s) - inak budu na fotke pasiky

Mechanicka zavierka:
Spomalenie reakcie spuste
Vyssi hluk (dvojite cvaknutie)
Zavierka sa rychlejsie opotrebuje (papierova zivotnost je dobra - 500tis cvakov s A7RIII a 200tis s A7III)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 18. 5. 2019 21:16

dnes som fotil oslavu, mali to ako malu svadbu.
ine som nemal na fotaku ako Sigmu 24/1,4 ART (gratulacie, detaily, tancovacky) a Samyang 85/1,4 ART (momentky od stolov, deti, portret daky).

- nekomprimovane RAWy na A7R3 su brutalita. v polovici fotenia som menil dve 64GB karty za druhe (RAW + JPG).
na druhe karty som to uz kaslal a daval komprimovany RAW.
- Sigma celkom stihala, este teda idem pozriet fotky, ked ich nakopcim do ntb, ci vyberiem tie lepsie momenty dobre zaostrene.
- Samyang 85/1,4 AF FE ma dost prekvapil, obcas som pozrel fotky na displayi a EyeAF zaostrilo presne aj na divoke momentky, cez okuliare atd.. vsimol som si,ze z blizka neostril vzdy presne, proste od metra aspon treba fotit.
- mam dve origos Sony baterky, jednu som mal nabitu na 3/4 asi a vyrachal som ju. druhu som mal uz iba na konci na par fotiek, tak ta je skoro plna. ale fotil som aj seriovo, aj fotky prezeral, nafotil som snad 1.800 RAW (plus tolko isto JPGov ukladalo na druhu kartu).

jaj a nechal som stale mechanicku zavierku, nespekuloval som. mal som inak bobky, ked som fotil aj smerom na strobo pri tancovackach, nech mi neodpali snimac. este som ho ale nekontroloval :D

Samyang ma milo prekvapil, faj ohnisko na vonok aj na vnutro, ked clovek nechce byt nacapeny na ludoch v sale.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qq_sk 19. 5. 2019 07:31

Zaujimave ze v dnesnej dobe nie je volitelne u Sony ukladanie do RAWu nielen komprimovane/nekomprimovane ale aj v mensom rozliseni. Pri nejakych testoch Canonu sa ukazalo ze aj pri porovnani RAW mRAW a sRAW nie je identicky dynamicky rozsah, ale ta moznost volby ineho rozlisenia ako taka by bola fajn. Ak by to bolo spojene so zdrzanim tak trebars nech to nie je povolene pri najrychlejsich sekvenciach? Ja osobne mam len A7iii tak to nie je problem, ale..
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 5. 2019 08:14

keby mi raz preplo a chcel by som znovu fotit svadby, tak asi jedine 2x A7III kvoli 24mpx a sirsiemu pokrytiu fazovymi bodmi do krajov a na jednej 24/1,4 a na druhej 85/1,4 (resp. 35/1,4 a daco..)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 5. 2019 08:38

S kvalitou komprimovaného rawu je Sony na štíru odnepaměti. Tipnul bych si, že je to kvůli rezervování výkonu procesoru pro AF. Totéž platí pro data do EVF, konkurence má EVF lepší s prakticky stejným HW. Holt rozdílné priority.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 5. 2019 09:48

Pre mna by bola fajn svadobna kombinacia 2x A7R3 + 24/1.4 GM (36EQ crop)+ 50/1.4 ZA (75EQ crop).
Asi by mi ani velmi nevadilo predat 18/2.8, 35/1.4 a 85/1.4 - aj napriek tomu, ze kazdy ma svoje vyuzitie a som s nimi celkom spokojny.

U Sony by sa mi pacil bezstratovo komprimovany RAW, to by bola parada - plna kvalita a trocha mensie fotky - keby mali tak 50-60MB, tak by to potesilo.
Rozne S/M/L RAW mi vobec nechybaju, aj ked na Canone som ich obcas zvykol vyuzivat (v podmienkach, kde ich limity nevadili)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 19. 5. 2019 09:53

Jaká karta vůbec stíhá plnej raw a7-3 i v sérii speed priority? Já teď používám Samsung Evo (bílo červené karty) se zápisem 100. Ale mám jen 25 MB rawy a sérii tak 3fps :-D
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 5. 2019 09:58

Recenzia Zeiss Batis 85/1.8: https://phillipreeve.net/blog/zeiss-bat ... -a-review/

Fotoaparaty A9, A7III a A7R3 vyuziju aj karty s rychlostou 300MB/s, no buffer maju pomerne velky a tak stacia aj uplne obycajne karty (akurat zapis potrva napr. 2min namiesto 35s)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 19. 5. 2019 18:13

Díky všem za diskusi na posledních 3 stranách. Udělal jsem si trochu jasno v použití první ele. lamely a čistě mechanické (tichou používám jen na pokusy).
Nebýt u mechanické ten "lag", tak jedu jen na mechaniku. No světelná skla nemám, takže mě první el. lamela netrápí.
Čím jste mě trochu "naštvali" je Samy 85/1.4. Doteď jsem byl rozhodnut jít do Sony 85/1.8 a teď váhám. Mám to na malé dítě, takže plus u Sony je rychlost AF. Zase ten bokeh u Samyho je prostě líbivější.

Fuck8r: u porodu není IMHO nutné jít na tichou závěrku, hluku tam bude víc než dost ;-)
ady_h: překvapilo mě, že někdo koho focení živí nejde cestou 85GM. To my hobíci v tom máme jasno ;-). I když 35k CZK jsem dal svého času i za Canoní 70-200 :-).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 19. 5. 2019 19:34

Já myslím že tichou (to je plná Elektro?) tam ani nemám u Mark 1.
Ale první El tam dám, bude to uvnitř, bílá stěna tak jakejpak kontrastní ostrej bokeh a navíc čas 1/200..
Mimochodem to mám asi zítra - doufám že mně nevybije grip obě baterky přes noc :lol: :oboze

Bude to samozřejmě s tou 40kou ;-]
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 19. 5. 2019 20:15

Ať vám vše dobře dopadne (tj. nejen ta baterka v gripu ;-) )
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 19. 5. 2019 21:34

nedalo mi to a dnes som skusal tu el.lamelu ... rovnake fotky s aj bez ... co ma prekvapilo,ze bola rozna expozicia pri identickych hodnotach :hm
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 19. 5. 2019 22:03

chodec : dík ^^

pravá fotka má lepší bukake
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 19. 5. 2019 22:44

dnes som skusal FE85 a zistoval ako mi bude chybat f1,2 :nenapadne

myslim,ze aj vdaka rychlosti a ostrosti a hlavne velkosti to bude obstojna nahrada :D
Přílohy
A7A08083.jpg
A7A07918.jpg
A7A08008.jpg
A7A07904.jpg
A7A08160.jpg
A7A07992.jpg
A7A08099_1.jpg
A7A07762.jpg
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 5. 2019 07:02

ady_h, aky si mal cas na tej "testovacej" fotke? uz aj tam je vidiet o dost ostrejsi a kontrastnejsi bokeh na lavej snimke.
Pri f1.8 je to o nieco mensi problem, tam sa staci zmestit do 1/2000s aby to nebolo tak velmi vidiet, co je urcite vyrazne jednoduchsie.

Velmi pekne prostredie je na tych fotkach, raz som fotil v nejakom podobnom kusok od BA (tusim Plavecky Stvrtok), inak tu naokolo NR mam skor klasicke huste a kriklavo zelene lesy a tie "vzdusnejsie" musim hladat dalej.

Po poslednej svadbe maju uz oba A7R3 peknych prvych 50tis zaberov za sebou (52tis a 58tis), dufam ze sa casom dostanu na tych 500tis :D (tj ze ich /zbytocne/ nevymenim ked daju na trh nieco este o kusok lepsie)

edit: nejake tipy na Sony APSC objektivy k A6400:
https://shotkit.com/sony-a6400-lenses/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků