Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 12. 5. 2019 19:21

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... aUeto_7DEo

zhodnotenie Samyang 85/1,4 AF FE.
na moj vkus Dustin vzdy dlho rozprava, ale dolezite veci vacsinou vie najst pri testovani.
nemal ale este posledny fw3 v Samyangu.
z mojej kratkej skusenosti mozem doplnit, ze na AF-S to sklo nezaostri vzdy tak rezavo ostro ako pri AF-C, cize mam stale nastavene AF-C (ale to mam aj pri Sigmach 24 a 50 ART).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 5. 2019 07:21

Mam pocit, ze bezzrkadlovky su vseobecne robene skor pre vyuzivanie AF-C s obcasnym pouzitim manualneho ostrenia.
Aj z toho dovodu som z ovladania A7R3 "vyhodil" prepinanie AF-S/AF-C a nastavenie AF-C je tam dane "nafurt".

Samyang/Rokinon 45/1.8 oficialne: https://photorumors.com/2019/05/13/samy ... announced/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 5. 2019 09:48

No já když mám afc tak nemůžu ostřit na voko. Píše to tabulku only in afs mode aviable..
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 13. 5. 2019 12:22

Hej, to sa tyka najma prvych A7 a A7II
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 5. 2019 17:04

No jo. Úplně vyladěná je až trojka s nejnovějším FW. Na to jsem neměl (nefotim za prachy) tak jsem šel do osekané jedničky. Čili slabý af, snímač s filtrem, komprimovany raw a omezené ostření na oko..

Takový byl můj výběr no - 3 finální top skla + dočasné tělo (než top tělo + jeden max zakladak) zvlášť když u tel cena padá za pár let a u skel spíš ne..

Uvidím jak moc mě to bude limitovat, ale tak 3 roky bych na tom chtěl fotit.. Než si tajně nasetrim po litříku těch cca 40L na a7r3 (vyprodejovka).

-- 13. 5. 2019 17:09 --

Můžete mně prosím poradit pár položek v nastavení?

Af w/shutter on nebo off
Ael w /shutter on off nebo auto
E-front curtain shut. On off
AF Micro adj. - set - on off
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 5. 2019 19:53

Už jsem to poguglil svoji lama angličtinou..

Když namáčknu spoušť tak to zaostří a zůstane to uzamcene, třeba když je ostření na střed a vy chcete člověka do třetiny tak namackene xicht uprostřed a lehce do strany a cvak. (prostě už to nepreostri při kompo)
To druhý je i na expozici namáčklou spouští - takový jednosnimkovy AEL
Elektronik přední lamela u Sony vždy off!! Úplně to zmrvi Bokeh jako byste místo f1. 4 použili f1. 8 a navíc hnusný bokeh
Micro adjust af na doladění cizích skel na mezikrouzku pro jiný bajonet.
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 13. 5. 2019 20:09

E-front curtain shut. mam stale na ON. zatial som si nevsimol zmrveny bokeh. pravda, dako som to nesledoval, nemam dovod. tusim to kazi na dakych casoch zavierky, ale neviem na akych, alebo ake podmienky k tomu este musia byt.
Ondrej sa v tom vyzna viac.

ked to vypnem, tak fotak asi viac "kope", ze ide iba mechanicka zavierka ci ako.

tichu zavierku vobec nepouzivam, to mi robi ciary na fotke pod umelym svetlom. nemam chut sledovat, kedy ju mozem pouzit.
resp. ani poriadne netusim, pri ktorom type zavierky robi to kacanie linii. asi iba pri tichej zavierke.

na zrkadlovke som to mal jednuche. cez hladacik som fotil na mechanicku zavierku, ina volba nebola. na stative som si zapol ES - elektronicku zavierku a fotka mala viditelne viac ostrejsich detailov v krajinke. opat, na zrkadlovke som nemohol fotit na elektronicku zavierku napr. v Inchebe vystavy, lebo mi to tiez robilo pruhy cez obraz.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 5. 2019 20:45

tady třeba to bokeh prokazatelně mrví..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 13. 5. 2019 21:03

ano, uz to vidim, na tom videu. tak je to pri case 1/5000s, taky casto nemavam. musel by som pozriet archiv fotiek, ake casy casto mavam, ale odhadujem ze okolo 1/1000s.
a zasa ako som pisal, nesledujem fotku vedla fotky, ze ako sa mi meni bokeh, pokial nie je brutalne nervozny, nezaujima ma to.

-- 13. 5. 2019 21:09 --

pozeram fotky z posledneho fotenia (plechova obloha, nieco s prirodzenym svetlom, nieco s bleskom na fotaku a par cvakov s externym velkym bleskom).
vsetko sa mi zda OK.

A7R3, Sigma 50/1,4 ART na f1,4, Elektronicka zavierka ON
1/500s s velkym bleskom
Obrázek
1/1600s maly blesk na tele
Obrázek
1/500s uplne bez blesku
Obrázek
1/2000s s velkym bleskom
Obrázek

a co ja viem, kedy ma byt uz ten bokeh skaredy?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 5. 2019 07:34

K tym dotazom vyssie:
Af w/shutter - on
Ael w /shutter - mam na "auto"
E-front curtain shut - podla potreby
AF Micro adj. - pouziva sa to s adaptermi Sony (asi s tym co obsahuje aj zrkadlo)

K bokehu a elektronickej prvej lamele - kriticke casy su cca:
1/1000s @ f1.4
1/2000s@ f2 ....a podobne
Robi to iba ta el.prva lamela, nie mechanicka a lebo ticha uzavierka. Rozdiel v bokehu je vidiet okamzite aj bez zvacsovania fotiek - bokeh je ostrejsi, kontrastnejsi, ako by bola vacsia HO a kruhy v rozostrenej casti su odseknute...

Mechanicka vs. el.prva lamela
Mech - EL.jpg
Mech - EL.jpg (6.53 ) Zobrazeno 3847 krát


Blikanie v umelom svetle s tichou uzavierkou riesi nastavenie casu - vacsinou je 1/100s bez problemu, co je napr. pri obrade v kostole dostatocne (pouzivam to vzdy).
Problem moze byt aj vonku pri rychlom deji, ci prudkom pohybe s fotoaparatom (u mna ten castejsi pripad).
Fotoaparaty A7R3 a A7III fotia lepsie v tichom rezime ked je nastavene akekolvek seriove snimanie (rychlejsie citaju zo snimaca) - to mam nastavene vzdy na 5fps, obcas dam viac.


edit: lennyl_2 - tie fotky su fajn, vidiet to je len na poslednej, ktora by mala jemnejsie rozostrene pozadie
l_2.jpg
l_2.jpg (10.42 ) Zobrazeno 3833 krát
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 5. 2019 16:02

ok, nastavil som si rovno mechanicku zavierku, predsa len ten bokeh nemusim mat taky skaredy.

porovnanie Samyang 85/1,4 AF FE - FE 85/1,8 - Sigma 85/1,4 ART
https://www.youtube.com/watch?v=PH5jckd ... Zw64c9FGr8
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 14. 5. 2019 19:48

přetáčel jsem ale líbí se mi ten samyang - kdybych chtěl 85ku tak ho beru před sigmou :-)

ostrý to je, bokeh ještě větší koule než art (i když stejné ohnisko a 1,4 WTF?..) i ten žárovkový bokeh čisté a velké kuličky (i když na 1,8 oktagony už!) a sigma zase menší kule a ještě s letokruhy.. 85art by měla být z těch slabších na protisvětle, takže tam Sam taky asi nebude zaostávat, rychlost AF jsem tam nezahlíd - ale na první pohled parádní
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 14. 5. 2019 22:37

Já měl teda z továrny e-front celou dobu zapnutý :lol: ... teď mně to přijde jako bych fotil 2 fotky za sebou - ňákej bracketing - prásk prásk a jen jedna fotka a přijde mi že za 2x delší čas - trochu nezvyk poprvé s e-front off

všimnul jsem si když jsem to teď doma testoval, že při focení vidím tmavý přejíždějící pruh v hledáčku (víc je to vidět při sériovém snímání), tak jsem myslel že je plně manuální závěrka blbá do umělého světla a dal jsem zpět e-front a dělalo to pořád a je to vidět i na fotkách - tady jsem dal 4 fotky focené na single hned po sobě a každá je úplně jiná (tmavá dolní 2/3, tmavý pruh uprostřed, tmavá 1/5 nahoře..)

Obrázek

co to ksakru je? :-|

-- 14. 5. 2019 22:49 --

za tejden mám fotit porod v umělém osvětlení proboha :shock:
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 14. 5. 2019 23:12

stale som na vazkach a uz mam snad prejdenu kazdu recenziu ale 85mm som stale nevybral :D

85GM kvoli cene nebudem brat urcite, mal som na Canone 85LII f1,2 a uz som si povedal,ze take prachy do objektivu nedam :/

85Art som mal pozicany, vystup super ale rocne mam 30-35 svadieb a mat to kazdy vikend na sebe by som asi pocitil ... cena je super a prave tam ma laka pomer cena/vykon...mam teraz vsetko Art 24,35,50 a pekne by zapadol do serie :D

cakal som na Samyang FE85 ale nejake mam z neho zmiesane pocity co citam po nete...Eye AF nieje uplne top presny + by som to chcel brat z SK obchodu ale nikde nieje

Sony FE85 za 599 a k tomu 50Eur cashback vyzera lakavo , velkost je uplne dokonala a AF hodnotia velmi super ale bol som zvyknuty na f1,2 tak sa celkom obavam podania obrazu na f1,8

tak a teraz babo rad :D uz mam z toho normalne nocne mory
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 5. 2019 05:47

Fuck8r: toto robi aj mne na A7R3, v izbe ked zasvietim LED svetlo na strope. ked fotim napr. smerom na monitor, tak vidim, ako mi prechadzaju tmave pruhy v hladaciku, aj ked sa teda iba pozeram do hladacika a nemackam spust, tak tie pruhy vidim. myslim si, ze je to vycitavanie senzora. podla navodu by mala byt na toto zapnuta funkcia Anti flicker, ale dako extra to podla mna nepomaha (ze by sa mal fotak snazit triafat medzi tu snimkovu frekvenciu pri citani senzora).
na zrkadlovke som toto nemal, pri fotenie cez hladacik.

ady_h: ja som predal FE85/1,8 a zobral Samyang 85/1,4 AF FE. to Sony sklo urcite rychlejsie ostrilo pri sporte, presnost AF som dako neriesil, prislo mi to vacsinou OK (na A7R3).
Samyang je mozno este o kusok ostrejsi, uz samotna FE85 bola pekne ostra na plnu dieru.
Samyang mi nezaostri vsetky fotky v serii absolutne presne na oko pri RealTime EyeAF (snimanie mam na Medium), ale vychadza mi to na 70% aj viac dobrych fotiek.
co je ale hlavny rozdiel je ten obraz, par fotiek sa mi podarilo/pacilo z FE85, ale musel som byt skor blizsie.
naopak, Samyang aj vdaka f1,4 robi obraz zaujimavejsi skoro stale (aj je teda ina opticka skladba objektivu to je jasne) a nehodlam ho ani clonit, na f1,4 robi pekny bokeh a celkove podanie fotky je dreamy, ale v mieste AF bodu je ostry.
...aj na D750 som tak "dopadol", ze som nemal moc radost z fotenia s 85/1,8G AF-S (kupil som ho medzi prvymi sklami na Nikon FF, lebo bol lacny a kazdy ho chvalil), byt bol fajn ostry aj rychly/tichy. a zohnal som si vtedy radsej pre mna urcite zaujimavym vystupom 135/2DC.
v sobotu idem fotit oslavu, tak uvidim, ako si Samyang povedie.
inak, ked dam do brasne 24ART + 50ART + Samy85, uz citim tu vahu. keby som kupil 85ART, tak by ma to dlho nebavilo vsetko nosit a dake sklo by som doma nechaval, co by mi mozno prave chybalo potom.
a to som mal este "rozum" (svadby uz nefotim,nechce sa mi), ze som si nedokupil rovno aj 35ART :D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků