FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Noldo 17. 5. 2019 09:58

Ahoj,
som relatívne čerstvým majitelom X-T20 a foťák som si naozaj oblúbil. X-T2 sa mi páčila ešte viac, takže s X-T3 určite neurobíš chybu. Na fuji je podľa mňa najlepší ten "kult" okolo nich a ten uspokojiví pocit, keď s nimi človek pracuje. Tiež sa mi páči dizajn a ľudia sa na to občas pýtajú, čo sa mi s Canon 500D naozaj nikdy nestalo. Veľmi rýchlo som sa zžil s ovládaním, vyhovuje mi ako foťák exponuje a že sa snaží zabrániť prepalom miernou podexpozíciou. Väčšinu času fotím na "prioritu clony" s nastavením minimálneho času. Trochu nepoteší, že je to trochu žrút baterky a že sa foťák v ruke vie zahriať, čo som u zrkadlovky nepoznal. To už možno u X-T3 nebude. Z pohľadu user-experience si myslím, že je Fuji to najlepšie, čo na trhu je, aspoň pre mňa.

Čo sa týka kvality výstupu, tam to už také ružové nie je. Iso performance je fajn, mne osobne nevadilo ani iso 12800, ak by sa to kreatívne hodilo viem si predstaviť ísť aj vyššie. Problém je so schopnosťou snímaču vykresliť detialy. Pri fotení do jpegu je všetko v poriadku a processing je relatívne dobrý. Lepšie výsledky som mal s C1, naopak výrazne horšie s Lightroomom. Pre mňa osobne to znamenalo prejsť na Capture One a učím sa pracovať v novom sw. To je trochu nešikovné, pretože LR a PS spolupracujú spolu výborne a C1 a PS je trošku kostrbatejšie. V každom prípade by som na fotenie napr. krajín odporúčal Fuji iba s výhradami, resp. použitím Capture one. Myslím si, že rovnako dobrú robotu spraví hociktorý iný 24 mpx crop. Často za menej peňazí s menej problémami. Keď sme pri tom, ako prehovorím Windows aby mi zobrazoval náhľady RAF?

Príjemné na Fuji systéme sú objektívy, ktoré sú síce trochu drahšie, ale všetky kvalitné. Mňa osobne trochu sklamal 18-55 a zvažujem výmenu za 23f2 a 50f2, za to ale môže kusová variabilita. Naopak príjemne prekvapil lacný XC50-230. Zamysli sa aj koľko peňazí ťa vyjdu objektívy. V tejto oblasti u mňa možno trochu vedie sony so 16,30,56 sigmami. Canon zase s cenovou dostupnosťou 10-18, 55-250,...

Myslím si, že Fuji je skôr o user experience ako o kvalite výstupu, tá je dnes podľa mňa už pri všetkých značkách tak dobrá, že už základné modely stačia na profi použitie. Inde možno človek za svoje peniaze dostane viac, nejaká D7200 bude možno lepšia na profi využitie. Pre mňa však Fuji dokáže skĺbiť výbornú obrazovú kvalitu s akurátnou veľkosťou a dizajnom a ovládaním, ktoré ma baví.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 17. 5. 2019 10:46

noldo píše:V každom prípade by som na fotenie napr. krajín odporúčal Fuji iba s výhradami, resp. použitím Capture one. Problém je so schopnosťou snímaču vykresliť detialy.
Ten "Enhance Details" v LR už niekto odskúšal? Mal by uspokojivo riešiť problém detailov. Chce sa mi veriť, že s trochou námahy pri nastavení LR v najnovšej verzii s "Enhance Details" by sa mohli dosiahnúť pri fotení krajín veľmi dobré výsledky. Možno by to len chcelo trochu sa pohrať s nastaveniami.

-- 17. 5. 2019 10:03 --

nejaké tipy a názory na CO od Petra Pazoura:
Jak vyladit Capture One na Fujinky
Nejaká staršia recenzia Petra Pazoura na C8 a na C9

-- 17. 5. 2019 10:11 --

a napr. niečo o Fuji (X-Trans) od Jiřího Ružka na počtení
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 17. 5. 2019 15:13

Osobne som neskúšal, ale názory na to sú.
https://www.youtube.com/watch?v=UNffbPEuaGY&t=509s
https://www.youtube.com/watch?v=uSv-AFSkxv4&t=654s

Pre mňa to nie je riešenie, navyše je mrzuté, že to dlho trvá, zaberá ďalšie miesto,...
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 17. 5. 2019 16:31

chcelo by to ešte porovnať ten istý snímok x-trans vs. bayer a druhá vec je, či to má nejaký efekt na výslednú kvalitu fotky pri bežných zväčšeninách
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 17. 5. 2019 18:46

To si možno trafil klinec po hlavičke. Resp. myslím, že by to mohlo fungovať práve pri nie úplne bežných zväčšeninách. Keď ideš tlačiť niečo obrovské, tak odporúčané je fotku zväčšiť na rozmery x 300 dpi, čím sa veľmi ľahko stane, že 24 či 26 megapixlov je málo a musia sa dopočítavať nové pixely. Práve tu by mohol mať Enhance Details najvýraznejší vplyv.
Vychádzam teda z toho, že to naozaj funguje a dokáže to lepšie uhádnuť farbu pixelov, ako bežné zväčšovacie algoritmy.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 18. 5. 2019 22:30

Obrázek

Kdyby někdo měl zájem, prodávám svou bývalou Fuji výbavu :) Více info zde: https://www.nogol.cz/2019/05/prodej-kom ... lm-vybavy/
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 23. 5. 2019 15:47

Tak tohleto vypadá papírově velmi slibně... https://cameratimes.org/fujifilm-gfx-10 ... t-tonight/
Davide, nebudeš zase přezbrojovat zpět ;)
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 23. 5. 2019 21:39

Dadajax: jak jsi spokojený se Sony výbavou? Co je pro tebe přínosem a co naopak vidíš jako ztrátu?
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 28. 5. 2019 17:53

Viltrox chystá nová f1.4 skla na fuji x:
https://www.fujirumors.com/viltrox-23mm ... m-x-mount/
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 29. 5. 2019 22:12

Amalary píše:Dadajax: jak jsi spokojený se Sony výbavou? Co je pro tebe přínosem a co naopak vidíš jako ztrátu?

Ptalo se na to více lidí, sepsal jsem to v podobě podrobného článku: http://www.fototipy.cz/2019/05/29/proc- ... mu-k-sony/
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 30. 5. 2019 18:38

Tie viltrox sklá vyzerajú dosť dobre, ale ak sa nemýlim tak 85 f1,8 je prispôsobená pre FF a preto je relatívne veľká. Asi to bude rovnaké aj s ostatnými sklami, však?

Pekne popísaný prechod od Fuji k Sony, chválim aj porovnanie na konkrétnych fotkách. A73 je vynikajúci foťák a prekvapilo ma, že má horšie EVF, či pomalší štart. Ja som nad A7 chvílu uvažoval, ale v cenovo nižšej kategórií, takže by to bola maximálne A72. A tu mi naozaj dávalo Fuji väčší zmysel a skončil som s X-T20. Ešte len zvažujem dokupovanie pevných skiel 23f2 a 50f2, takže mi systém ešte dlho vydrží. Navyše mi je sympatické ako Fuji valí dopredu, zatiaľčo u sony je podľa mňa A6400 po A6300 vyslovene sklamaním. Ak však niekto rád pracuje s nízkou hĺbkou ostrosti, tak Sony mu nielen ponúkne viac, ale ako si spomínal, tak aj lacnejšie.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 31. 5. 2019 08:21

Pěkné postřehy. Líbí se mi lidová forma článku (myslím to bez sarkasmu). Další zklidnění pro mě, abych nebláznil a setrval u APS-C, resp. Fujifilmu.

Ale nevšímejte si mě, až se tady budu jednou chlubit s GFX100. :))))
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 31. 5. 2019 08:32

Noldo: děkuji :) Ten Viltrox je jen o něco tlustší, ale zase kratší, než Fuji 90mm f2. Takže i přesto, že jde o fullframe objektiv, není nijak extra velký. Uvidíme, jestli časem Viltrox bude dělat speciálně objektivy určené jen pro aps-c.

wikxzen: díky :)
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 7. 6. 2019 21:23

No konecne, recenze nejakeho Fujinonu: https://www.digimanie.cz/recenze-fujino ... -r-wr/7757
Ale tu auru ala bokeh ja nevidim.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 8. 6. 2019 01:59

Dadajax, díky za velmi dobře zpracovaný článek o Tvém přechodu. A7 III jsem také zvažoval. Celkově mě nadchnul spolehlivostí AF C, ale nakonec jsem se rozhodl pro přechod na M/43. Měl jsem ten samý dojem co ty. Barvy Sony jsou o dost jiné, než Fuji. U mě také rozhodoval celkový rozpočet a zaměřil jsem se proto na bazar. Olympus má docela podobný barevný výstup a to byl také jedním z důvodů proč jsem jej zvolil zejména na focení reportáží a krajin. A jsem velmi spokojený, ale Fujinu si nechávám, protože by mi chyběly ty barvy, co má Fuji.
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka